YOZGAT’ın Aydıncık İlçesi’nde dağlık bölgelerden çıkan renkli taşlar, kadınların geçim kaynağı oldu. Kadınlar, Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) eğitim aldıktan sonra atölyede renkli taşları işleyip, çeşitli süs ve takı eşyaları yapıp, ev ekonomilerine katkı sağlıyor.

Aydıncık çevresinde çıkan ametist, jasper, kalsedon, akik gibi renkli taşların işlenmesine yönelik HEM’de açılan kursa katılan kadınlar, kurs sonunda biraraya gelip, Aydıncık Ametist ve Yarı Değerli Taşları İşleme, Tanıtma Derneği’ni kurdu. Atölyeyi devralan kadınlar, kursta öğrendiklerini kendi becerileriyle birleştirip, ortaya farklı süs ve takı ürünleri çıkarttı. Talebin artması üzerine de ilçe merkezinde satış mağazası kuran kadınlar, Yozgat merkez ve başka illerde de mağazalar açmayı planlıyor.
Dernek Başkanı Tuğba Demirel, yörede çıkan yarı değerli taşları işleyip, ekonomiye kazandırmaya çalıştıklarını söyledi. Demirel, “Çoğu ev hanımı olan arkadaşlarım, evlerine ekmek götürebilmek için çalışıyorlar. Bölgemizde ametist taşı ile birlikte jasper, kalsedon, akik gibi renkli ve yarı değerli taşlar çıkmaktadır.

FACEBOOK YORUMLARI