Erkeklerin kadınlara yönelik şiddetini eleştiriyor, cezaların artırılmasını istiyoruz ama televizyonda kadınların kadınlara şiddet uygulamasını görmüyor ya da görmezden geliyoruz.
“İşte Benim Stilim” programından bahsediyorum.
TV 8’de hafta içi her gün yayınlanan programda genç kadınlar kendi belirledikleri saç modelleri, yaptıkları makyajlar, giydikleri çeşitli giysiler, taktıkları aksesuarlarla adeta manken gibi boy gösteriyor ve hem Nur Yerlitaş, Kemal Doğulu ve İvana Sert’ten oluşan jüri üyelerinin hem de diğer yarışmacıların eleştirilerini dinliyorlar.
Jüri üyelerinin yarışmacıları değerlendirirken seçtikleri sözcüklerin çoğu “Pabuç kadar dilin var”, “Hayallerin İngiltere gerçek Veliefendi”, “Hangi cüretle böyle konuşuyorsun”, “Bazen sapıtıyorsun” gibi nezaketten uzak ama esas sorun kadın yarışmacıların birbirleriyle ilgili söylediklerinde…
++
Hemen her programda yarışmacı kadınlar arasında deyim yerindeyse kıyamet kopuyor.
İşte kadınların birbirlerine söyledikleri sözlerden birkaçı:
-Korkunç görünüyorsun!
-Esas sen korkunç görünüyorsun!
-Terbiyesiz!
-Sensin terbiyesiz!
-Çiğdem kadar başına taş düşsün!
-Bana bak gözlerini öyle süzme!
-Haddini bil!
-Tribüne oynama!
-Sen sahtesin, kıvırıyorsun!
-Botokslu!
-Zavallı!
-Beni çıldırtma!
-Kapat çeneni!
Bunlar ekrana yansıyan sözler… Yarışmacıların bazı sözleri ise herhalde küfür içerikli olduğu için bipleniyor yani sansürleniyor. Biz sadece ağızların öfkeyle açılıp kapandığını görüyoruz.
++
Bu kadar mı?
Değil…
Kadın yarışmacıların yumruklarını sıkarak “Sen kimsin!”, “Bunların hesabını vereceksin”, diyerek birbirlerine fiziksel şiddet uygulamaya niyetlendikleri de zaman zaman yansıyor ekrana.
++
Evet, erkeklerin kadınlara yönelik şiddetini önlemek için devlet de, sivil toplum kuruluşları da, bireyler de ellerinden gelen her şeyi yapmalı. Cezaların artırılması, yeni sığınma evleri kurulması, şiddete eğilimli erkeklerin saptanarak tedavi edilmesi, tehlike anında kadınların kullanacağı özel butonların devreye girmesi bunlardan sadece birkaçı.
Ama bunları yaparken kadınların kadınlara yönelik şiddetini de görmezden gelmemeli, ona karşı da gereken önlemleri almalıyız.
Hele de bu şiddet televizyon yoluyla milyonlarca ailenin evine giriyorsa…

FACEBOOK YORUMLARI