Kadın federasyonları, dernekleri, platformları sık sık toplantılar düzenliyor, eylemler yapıyor, “Kadına şiddete son” çağrısında bulunuyor.

Ne var ki söz konusu örgütler kadını hedef alan erkek şiddetinin önlenmesi için dişe dokunur bir öneri getirmiyor, en fazla “Kadınları öldürenlere, yaralayanlara verilen cezalar artırılsın, iyi hal indirimi uygulanmasın” diyor.
Bu şekilde erkek şiddetinin önlenmesini beklemek hayaldir.
++
Ben erkek şiddetini önlemeyi kendine görev bilmiş örgütlerin yerinde olsam Devletten şu önlemleri almasını isterdim:
-Erkekleri kadınlara şiddet uygulamaya yönelten birinci neden ruh sağlıklarının yerinde olmayışıdır. Bunun için erkeklerin genel bir ruh sağlığı taramasından geçirilmesi gerekir. Bu tarama sonucunda normal bulunmayanların ayakta ilaçla ya da bir sağlık kurumuna yatırılarak tedavileri sağlanmalıdır.
-Erkekler ateşli silahlara çok kolay ulaşabilmektedir. Bugün ülkemizde milyonlarca erkeğin ya belinde ya arabasının torpido gözünde ya da evinde ateşli silah bulunmaktadır. Yapılacak yasal düzenlemeyle silah taşıyacaklar kesin olarak belirlenmeli, aksine davrananlara verilecek cezalar artırılmalıdır. Ayrıca silah kaçakçılığı ile de etkin mücadele edilmelidir.
-Bütün kadınlara bir taciz veya tehdit anında kullanabilmeleri için çantalarında taşıyabilecekleri biber gazı spreyleri dağıtılmalıdır.
-Devlet judo, karate, tekvando gibi savunma sporlarını öğrenmek ve yapmak isteyen kadınlara destek olmalıdır.
-Televizyon dizilerinde ve filmlerinde nasıl sigara içme görüntüleri yasaklandıysa silah kullanma görüntüleri de yasaklanmalıdır. Silahın, şiddetin bir çözüm aracı olarak gösterilmesine izin verilmemelidir.
-İlkokuldan başlayarak çocuklara insan hakları dersleri verilmeli, bu derslerde özellikle yaşam hakkının analmı ve önemi vurgulanmalıdır.
++
Tabii yukarıdaki önlemler sadece erkeklerin kadınlara şiddetini önlemek için değil, erkeklerin kendi hemcinslerine yönelttiği şiddete karşı da etkili olabilir. Bugün cezaevinde cinayetten tutuklu ve hükümlü olan erkeklerin çoğunun kadınları değil erkekleri öldürdüğü unutulmamalıdır.