Konya Meram Belediye Başkanı AK Partili Fatma Toru,  kadına yönelik şiddet ‘e dikkat çekmek için ‘BirÖğün BirÖmür’ adlı kısa film hazırlattı.

Eşinden şiddet gören bir kadının, dayak yedikten sonra kullandığı kanlı pamuk, sargı bezi gibi pansuman malzemeleri ve cam kırıklarını bir tencere içerisinde kaynatarak hazırladığı çorbanın eşinin önüne getirmesini anlatan kadına yönelik şiddet’in kısa filmi, sosyal medyada yayınlandıktan sonra 2.5 milyon kişi tarafından izlendi.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, kadına yönelik şiddet olaylarının sona ermesi için bir sosyal sorumluluk projesi olarak kısa film hazırlattı. Film, senaryosundan çekim ve montajına kadar kadınlar tarafından hazırlandı. ‘BirÖğün BirÖmür’ adı verilen kısa film geçen hafta belediyeye ait sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandıktan sonra sosyal medyada kısa sürede hızla yayıldı.

‘MUTLU ANNE, MUTLU TOPLUM DEMEK’

Kadına şiddetin ön planda olduğu bir dünyada yaşandığını belirten Belediye Başkanı Fatma Toru, şunları söyledi:

”Günümüz Türkiyesi’nin inşasında en temel besin kaynağı annelerdir. Bir çocuğun gelişerek sağlıklı olarak büyümesinde anne sütünün önemi ne ise, mutlu bir annenin önemi de aynıdır. Bir kadının mutluluğu için hayat arkadaşının bir tebessümü, için içten bir tebessümü ve ona sahip çıkması yeterlidir. Mutlu bir anne, mutlu bir aile, mutlu bir toplum ve Türkiye’nin inşası demektir.”

ŞİDDET MALZEMELERİNDEN ÇORBA

Filmin her aşamasının kadınlar tarafından hazırlandığını. Sosyal medyada kısa sürede 2.5 milyon kişi tarafından izlendiğini ifade eden Toru şöyle konuştu:

”Kısa filmde şiddet gören bir kadın, gördüğü şiddet sonrası kanayan yerlerinde pansuman olarak kullandığı pamuk, sargı bezi ve kırılan cam parçalarını bir kavanoz içerisinde biriktiriyor. Daha sonra bu malzemeleri tencere içerisinde kaynatıyor. Ardından da çorba şeklinde eşine yemek olarak sunuyor. Eşi bunu gördükten sonra yüz ifadesiyle ne kadar büyük bir hata yaptığını, eşine verdiği zarar ve psikolojik yıkımı fark etmiş oluyor.”

‘KAMU SPOTU OLARAK YAYINLANSIN’

Başkan Fatma Toru, filmin ilerleyen süreçte yerel ve ulusal televizyon kanallarında kamu spotu olarak kullanılması için de çalışma yapacaklarını söyledi. Belediyeciliği sadece fiziki belediyecilik olarak yapmadıklarını belirten Toru,

“Bizim, sadece fiziki belediyecilik anlamında değil, sosyal ve kültürel belediyecilik anlayışı içerisinde hareket ederek toplumsal sorunlara çözüm üretmek de görevimiz”

dedi.

FACEBOOK YORUMLARI

SONSÖZ YORUMLARI

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.