Kadınların ötelenmesine, dışlanmasına, tacize ve şiddete maruz kalmasına birlikte engel olunması gerektiğinin altını çizen Nevin  Gökçek, “Erkek olsun, kız olsun, çocukların aklının karanlık yerine, ayrımcı söylemleri kazımadan, adaleti, merhameti ve Allah korkusunu öğreterek, yetiştirilmeliyiz” diye konuştu.   

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında bu yıl da kadınlara özel bu günü muhteşem bir programla kutladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek’in ev sahipliği yaptığı kutlama programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, büyükelçi ve bürokrat eşleri, kadın milletvekilleri, her meslekten bürokrat ve iş kadınları, sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Türkiye Dünya Kadınları için hayırlara vesile olması dilekleriyle konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Bu güzel programı düzenleyerek bizleri bir araya getiren Sayın Melih Gökçek ve değerli Hanımefendi Nevin Gökçek’i tebrik ediyor, kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum. Bu vesileyle tüm vefakar, cefakar, çilekeş mazlum ve mağdur kadınları yürekten selamlıyorum” dedi.
Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi ve SOS Onursal Başkanı Nevin Gökçek de “Ne zaman bir kadının cesaret ve inancıyla yol alırsa başarıya ulaşır” sözleriyle başladığı konuşmasında, kadınların; çocuğun, ailenin, toplumun ve ülkelerin gelişimde başrol sahibi olduğunu söyledi. Bu nedenle kadınların sadece bir gün değil 367 gün hatırlanması gerektiğini ifade eden Nevin Gökçek, yıllardır ev ev dolaşarak çaresiz ve hayat mücadelesini yarıda bırakmış kadınları güçlendirdiklerini söyledi.
Bu çabaların yeterli olmadığının da altını çizen Nevin Gökçek, şunları söyledi:
“2015’in ilk ayında kadınlar yüzde 70 oranında kendi hayatına dair karar almak isterken, öldürüldü. Geçtiğimiz yıl öldürülen kadın sayısı ise 300’e yakın. Kadınların yüzde 40’ından fazlası ise, fiziksel ve cinsel şiddet kurbanı. Kimi ayrılmak, kimi çalışmak, kimi sadece fotoğraf çekmek istedi.

FACEBOOK YORUMLARI