AK Parti Nevşehir Milletvekili Murat Göktürk, kendi partisi dâhil neredeyse bütün partilerin aday listelerinde kadınlara özel kontenjan ayrılmasına karşı çıkıp, “Kadınlar da erkekler gibi mücadeleye girişip adaylığı hak etmeli” dediği için çeşitli çevrelerde sert biçimde eleştiriliyor.
Örneğin gazeteci Oral Çalışlar, Göktürk’e, “Kadınlar geri kalıyorsa sorumlusu erkeklerdir. Okutmayın, hizmet ettirin, çocuk baktırın sonra deyin ki sen de benim gibi ol. Erkeklerin kendilerine eşit kadın istemeleri lazım. Hak etmeli tezinin son derece geri bir tez olduğunu düşünüyorum” diye yanıt verdi.
Ben bu tartışmada Göktürk’ün demokrasinin ruhuna daha uygun bir görüşü seslendirdiğini düşünüyorum.
++
Siyasete atılmak isteyen kadınlar Hakkâri’nin, Muş’un, Siirt’in, Şırnak’ın, Van’ın, Tunceli’nin, Adıyaman’ın köylerinde ilkokulu bile okumasına fırsat verilmemiş, erken yaşta evlendirilmiş, henüz kendileri çocukken anne olmuş kadınlar değil, toplumun üst gelir ve kültür düzeyindeki kadınlardır. Yani çocukluklarından itibaren erkeklerle eşit koşullarda yetiştirilmiş, istedikleri okullara gönderilip meslek sahibi olmalarına imkân verilmiştir. Şimdi bu kadınlara aday listelerinde ayrıcalık tanınıp ön sıraların verilmesi ve yıllarca parti için canını dişine takarak çalışan erkek adayların önüne geçirilmesi doğru değildir, haksızlıktır.
Unutulmasın ki bu ülkede siyasete giren bir kadın parti kongresinde erkek adayları yenerek önce genel başkan sonra başbakan olabilmiştir.
++
İşin çok tuhafıma giden bir tarafı da şu:
Yıllardır kadın-erkek eşitliği diye ortalığı birbirine katan, yürüyüşler yapan, eylemler düzenleyen, makaleler yazan, kitaplar yayınlayan kadınlar ve onların örgütlendikleri federasyonlar, dernekler kadın-erkek eşitliğine yüzde yüz aykırı olan kadın adaylara özel kontenjan ayrılmasına ses çıkarmıyor, bunu son derece doğal bir hak olarak kabul ediyorlar.
İnsaf yahu!
İnanın bu ayrıcalık sonunda kadınların üniversiteye girişte de, devlet memuriyetine yerleşmede de özel kontenjan istemelerine kadar varır. Tiyatroya bilet alırken kadın olduğu için en ön sırada yer isteyen kadınlara bile rastlayabiliriz hatta.
++
Demokrasinin birinci kuralı eşitliktir.
Kadınların kendilerini acındırarak aday listelerinde ön sıraları kapmak istemelerinin demokrasiyle alakası yoktur, bunun adı kurnazlıktır.Feminizmin suyunu çıkarmamak lazım!