EDREMİT-Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde sanayi sitesindeki işyeri bulunan kaporta-boya ustası 43 yaşındaki Lale Dumlu, erkek egemen bir meslekte görenleri hayrete düşürüyor. Kocasının yanında çırak olarak başladığı meslekte kaporta-boya ustası olarak kendini yetiştiren Lale Dumlu, bununla yetinmeyerek aldığı hibe desteğiyle dört çalışanı bulunan bir işyerinin patronu oldu.

Edremit’te yaşayan iki çocuk annesi 43 yaşındaki Lale Dumlu, 18 yıl önce Almanya’da yaşarken tanıştığı oto boyacısı 45 yaşındaki Ali Dumlu ile dünya evine girdi. Evlilik sonrası eşine yardımcı olan Lale Dumlu, önce otomobillerin kaportalarını zımparalayarak araçları boya için hazır hale getirmeyi sonrasında da boyamayı öğrendi. Bununla yetinmeyen Lale Dumlu, kurslara giderek kaporta doğrultma, göçük ve gamzeleri düzeltme dersleri aldı. Almanya’daki ailesine ait işyerinde çırak olarak işe başlayan Dumlu, işyerinde ustabaşılığına kadar yükseldi. Lale Dumlu, geçen yıl Almanya’dan kesin dönüş yaparak ailesiyle birlikte Balıkesir’in Edremit İlçesi’ne yerleşti.

15 BİN LİRA HİBE DESTEK ALDI

İşini burada sürdürmeyi planlayan Lale Dumlu, yaptığı araştırmalar sonucu kadın girişimcilerin desteklendiğini öğrenerek Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Balıkesir Hizmet Merkez Müdürlüğü’ne başvurdu. Oto kaporta ve boya ustası olduğunu ve kendi işini kurmak istediğini söyleyince şaşkınlıkla karşılandığını belirten Dumlu; sertifikalarını göstererek yetkilileri ikna etmeyi başardığını kaydetti. Katıldığı semineri başarıyla tamamlayan Dumlu, 15 bin lira hibe destek alarak kendi işinin patronu oldu. Çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için uğraştığını belirten Lale Dumlu, “Çalışmak çok güzel bir şey. Buraya gelen müşterilerimiz beni takdirle karşılıyorlar. Eşimle birlikte sanayi sitesinde tek örneğiz. Şimdi işyerinde dört çalışanım var. Bunlardan biri de eşim. Eşim, benim hem iş hem hayat arkadaşım. İş planını ve iş dağıtımını da ben yaparım. İşimi yaparken mutluyum. Bu işle gurur duyuyorum. Dükkanda her türlü işi yapıyorum” dedi.