– Selamünaleyküm gardaş…
– Aleykümselam…
– Otur şöyle şimdilik. Allah kurtarsın… Nedir suçun? (Arkaya dönerek) Ha delikanlı, getir bakalım bize iki çay!
– Hatunla bir türlü anlaşamıyordum; ama yine de seviyordum. Çocuklarımın anasıydı o… Boşanmak istediğini söyledi bana… Boğazım kurudu, mutfağa su içmeye gittim. Birden gözüm karardı; bıçağı kaptığım gibi boğazına dayamışım… Ne oldu ben de pek farkında değilim!
– Bak gardaşım, yanlış yapmışsın… Hani Allah’ın verdiği canı Allah alırdı? Neyse, şimdi biraz kendini toparla, ha… Şu yukarıdaki ranza senindir!
– Bırak şimdi ranzayı, ben kendime sorar dururum, kadınıma ne yaptım böyle? Kader işte… İstemezdim böyle bir şeyi yapmak, ama bir anda…
– Kendini yorma şimdilik gardaş, olan olmuş, geçen geçmiş… Öncelikle kendini bir toparla, sonra mahkemeni düşünmeye bak.
– Ne olacak ki mahkemede? Hâkim zaten ömür boyu hapse mahkûm edecek beni… Zaten hak etmişim… Yanarım ki bebelerime yanarım…
– Öyle deme gardaş, senin gibilerini çok gördük biz burada. Tamam, hatunu öldürmüşsün… Ama bu dünyanın sonu da değil! Hele mahkemenin ne karar vereceğini bilmemiz de mümkün değil. Ancak bazı söylemler, bazı davranışlar mahkemeyi etkiler; belki de az bir cezayla kurtulursun. Sana diyeceğim budur!
– Essah mı gerçekten? Tamam, bir halt yedim ama hayatım sona ermeden buradan kurtulmamın bir yolu gerçekten var mı?
– Bunu bilmemiz mümkün değil. Ancak geçmişte bu tarz davalarda verilen kararlarda mahkemenin neleri gözönünde bulundurduğunu biliyoruz. Bizim bilmemiz de önemli değil, gastelerde de hep haber oldu. Ne gün mahkemen?
– Gelecek ayın onu…
– Bak gardaş, mahkemeye gıravatlı ve takımla çıkacan, tıraş da olacan… Hâkim beye çok pişman olduğunu, ancak bir cinnet hali geçirdiğini anlatacaksın. Eve iyi niyetle gittiğini, hatununun sözlerini erkekliğine karşı bir hakaret olduğunu anlatacaksın. Sonuçta kendini kaybetmişsin değil mi zaten? Anladın mı?
– Evet… aynen öyle!
– O halde ne durursun karşımda enik yavrusu gibi… hade git de yerleş ranzana… Ümidini de kaybetme!
– Sağol ağam, beş yılla kurtardık vaziyeti… Aynen dediklerini yapıp söyledim.
– Afferim… Biz boşa laf etmeyiz koçum!