Kadın cinayetleri kader olmamalı

102

Türkiye’nin başına öyle sorunlar açılıyor ki günümüz ve gecemiz bunları izlemekle ve siyasi kavgalara tanık olmakla geçiyor.

Bakara suresi, “Sizin için daha hayırlı olduğu halde bir şeyi sevmemeniz mümkündür. Sizin için daha kötü olduğu halde bir şeyi sevmeniz de mümkündür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.’’

Ancak Allah insanlara akıl veriyor ki hatalar yapmasınlar diye.
İktidar olmak muktedir olmaktır, hata yapmadan ülkeyi refah ve huzur içinde yönetmektir.
15 yıllık AKP dönemine bakın göreceksiniz ki siyasi kavgalar, krizler Türkiye’nin gündeminde çok önemli yer tuttu.
İster ekonomi, ister işsizlik, ister eğitim, ister yargı, ister güvenlik isterseniz de dış politika diye şöyle bir düşünün.
Aslında yaşanan krizlerin bir kısmını da yandaş medya sayesinde yaşanmamış olarak görüyorsunuz daha doğrusu göremiyorsunuz.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, 2015 yılında yaptığı bir açıklamada 13 yıllık AKP iktidarı döneminde kadın cinayetlerinin değil, sadece ‘görünürlüğü’nün arttığını savundu.

Allah Allah demiştim o açıklamayı okuyunca AKP iktidarı görünürlüğü arttıracağına bu cinayetlerin azaltılması için tedbir almayı neden düşünmez ki diye.
Çorum’da İl Genel Meclisi toplantısında Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü nedeniyle söz alan CHP’li Burçin Solmaz Polat, kadına yönelik şiddet olaylarına değinince tartışma çıktı. İl Genel Meclisi Başkanı AKP’li Halil İbrahim Kaya, Polat’a, “Kadınlar öldürülüyor diyorsunuz. Kim öldürüyor. Ne yapalım öldürülüyorsa, polis yakalayıp cezasını veriyor. Bu hükümetin verdiği kadın haklarını Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri hiçbir hükümet vermedi. Adam öldürüyorsa cezasını çekiyor. Erkekler öldürülmüyor mu?” dedi.
Bu sözleri alkışlayacağımızı mı bekliyor Kaya acaba?
İktidar olmak muktedir olmaktır ve elbette kadın cinayetlerini de erkek, çocuk cinayetlerini de önleyecek tedbirleri alacaksınız AKP hükümeti olarak.
Kaza oluyorsa ne yapalım demek mi doğru, kazaları önlemek için tedbir almak mı önemli?
Elbette iktidar kadın cinayetlerini önlemek için her türlü önlemi almalı.