Bireysel silahlanmaya karşı mücadele eden Umut Vakfı, “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi”ni ilk imzalayan ülkelerden biri Türkiye olmasına rağmen hemen her gün en az bir kadının öldürüldüğüne dikkat çekildi.

Vakfın hazırladığı raporlarda, 2013 yılında 268 kadının öldürüldüğü, 143 kadın tecavüze, 245 kadın tacize uğradığı, baskı sonucu intihara kalkışan 70 kadından 58’i yaşamını yitirdiği bildirildi.
Türkiye’de geçen yıl ise 302 kadının, başkaları tarafından gördükleri şiddet yüzünden hayatını kaybettiği, 131 kadının ise yaralandığı aktarılarak, bu cinayetlerde kadınlar ya da genç kızların genellikle eş, nişanlı, sevgili, erkek arkadaş gibi en yakınlarındaki erkeklerin şiddetine maruz kaldığı vurgulandı.
“Özgecan Aslan cinayeti
milat olacaktı”
Mersin’in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın öldürülmesinin toplumu derinden sarstığına değinilerek, bunun ardından kadınlar kadar erkeklerin de tepki gösterdiği, anneler kadar babaların da kederli olduğu belirtildi.
Toplumun tüm kesimlerinin, kadına yönelik şiddet konusunda bu olayın miat olmasını istediği ifade edilerek, buna karşın cinayetlerin sürdüğüne vurgu yapıldı.
Raporlarda, Özgecan Aslan’dan sonra 26 kadın ve aile bireyinin öldürüldüğü, 5’inin yaralandığı, 3 zanlı eşin ise intihar ettiğinin basına yansıdığı bilgisi aktarılarak, şunlar kaydedildi:
“Türkiye’de 2014 yılı ağustos ayı itibarıyla cezaevlerinde 5 bin 407’si kadın, bin 799’u çocuk toplam 151 bin 323 tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Bu tutuklu ve hükümlülerden 46 bin 139’u adam öldürme, öldürmeye teşebbüs ve yaralama suçlarından cezaevinde. Ayrıca 28 Şubat 2014 itibarıyla 247 bin 641 kişi adli kontrol ve denetimli serbestlik uygulamasından yararlanıyor. Her yıl ortalama 4 bin 500 kişi bireysel silahlarla hayatını kaybediyor. Bu küçük çaplı bir savaş demek. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi, 1 Ağustos 2014’te yürürlüğe girdi. Türkiye, sözleşmeyi ilk imzalayan ülkelerden ancak kadın cinayetleri de tüm hızıyla sürüyor. Hemen her güne bir kadın cinayeti düşüyor. Bazı günler iki-üç hatta beş kadın gözlerimizin önünde katlediliyor.”

FACEBOOK YORUMLARI