BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “18 Türk işçinin kaçırılmasına ilişkin Irak ile çok sıcak temaslarımız devam ediyor” dedi.

ANKARA,  – BAŞBAKAN Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Irak’ın başkenti Bağdat’ta 18 Türk işçisinin, yüzleri maskeli ve asker giysili kişiler tarafından kaçırılmasına ilişkin, “Irak makamları ile çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl gerçekleştirildiğini bilmiyor. İnşallah iyi bir sonuç ile neticelenir. İnşallah 18 vatandaşımızın sağ olarak Türkiye’ye dönüşü sağlanır” dedi.
Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi’nden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Stephen O’Brien’ı, Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kurtulmuş, “Türkiye terörün her türü ile eş zamanlı mücadele ediyor. Suruç katliamından sonra birileri düğmeye bastı eş zamanlı olarak 3 canavar uyandırıldı. PKK, DEAŞ ve DHKP-C. Terörün sona erdirilmesi için bütün imkânlar kullanılacak. Barış istiyoruz. Kimsenin burunun kanamasını istemiyoruz” diye konuştu.
Kurtulmuş, “Terör örgütü mensuplarının ihbar edilmesi de terörün sonlandırılması ile ilgili bir argüman sadece. Bunu yeni bir şeymiş gibi gündeme getirmek de yadırganacak bir durum. Dünyanın bir çok ülkesinde ödül mekanizması var” dedi.
18 TÜRK İŞÇİNİN KAÇIRILMASINA İLİŞKİN IRAK İLE Ç TEMASLARIMIZ DEVAM EDİYOR
Irak’ın başkenti Bağdat’ta 18 Türk işçisinin, yüzleri maskeli ve asker giysili kişiler tarafından kaçırılmasına ilişkin Kurtulmuş, “Irak makamları ile çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl gerçekleştirildiğini bilmiyor. İnşallah iyi bir sonuç ile neticelenir. Bugün Ortadoğu maalesef iki fay hattı üzerinde türbülansa sokulmuş etnik ve mezhep olarak. Türkiye Ortadoğu’nun güvenli tek ülkesiydi. 20 Temmuz’dan itibaren yapılmak istenen Türkiye’yi Ortadoğu’da güvensiz bir ülke haline getirmekti. Ortadoğu halklarının daha fazla çile çekmemesini istiyoruz. Barış istiyoruz. inşallah 18 vatandaşımızın sağ olarak Türkiye’ye dönüşü sağlanır” diye konuştu.
HENÜZ O ASKER KARDEŞİMİZ İLE İRTİBAT KURULAMAMIŞTIR
Suriye’den Kilis’e ateş açılması sonucunda 1 şehit, 1 askerin kayıp olmasına ilişkin Kurtulmuş, “Hangi terör örgütünün saldıracağının belli olamayan bir ortama doğru Türkiye sürüklenmeye çalışılıyor. Bütün milletimizin teröre karşı mücadelede tek vücut olmasını talep ediyoruz. Henüz o asker kardeşimiz ile irtibat kurulamamıştır. Ümit ederim, onunda sağlıklı bir şekilde Türkiye’ye getirilmesi sağlanır” açıklamasına bulundu.
DHA-Politika – Türkiye-Ankara –