CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir ülkenin cumhurbaşkanı yargıya saygı duyar. ‘Mahkeme kararına uymayacağım’ demek narsist kişiliğin çok öne çıktığı bir olay demektir ve bunu kabul etmiyoruz” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, TÜRMOB’u ziyaret ederek burada basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AYM’nin Can Dündar ve Erdem Gül kararıyla ilgili ‘Karara uymuyorum saygı da duymuyorum’ açıklamasını nasıl değerlendirdiği sorulan Kılıçdaroğlu, hukuku mahkemelerin dağıttığını söyledi. Erdoğan’ın sözlerini kabul etmediklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Emin olun böyle bir soruya muhatap olmak benim için gerçekten son derece üzüntü verici. Bir ülkenin cumhurbaşkanı topluma örnek olur. Hukuka örnek olur. Hukuka saygı duyar. Yargıya saygı duyar. Kanunlara saygı duyar. Ama bir kişinin narsist özelliği öne çıkmışsa o hiçbir kuralı tanımaz. Çünkü onun söyledikleri kuraldır ona göre. Ne yasayı ne Anayasa’yı ne de diğer kuralların hiçbirine uymaz. Uymamayı da görev sayar. Dolayısıyla bu kişiyle sorumluluk hisseden bir siyasal partinin genel başkanının muhatap olmasını gerçekten üzüntüyle karşılıyorum. Onu bırakmamız lazım, kendisi ne söylerse söylesin. Hukuku, adaleti kim dağıtır? Mahkemeler dağıtır. ‘Ben mahkeme kararına saygı duymayacağım’, ‘Mahkeme kararına uymayacağım’ demek narsist kişiliğin çok öne çıktığı bir olay demektir ve bunu kabul etmiyoruz” diye konuştu.

“‘SAYGI DUYMUYORUM VE UYGULAMAYACAĞIM’ DİYORSUNUZ, KİMSİN SEN?”

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un Bakanlar Kurulu toplantısının ardından dün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AYM kararına ilişkin açıklamasını ‘Sayın Cumhurbaşkanımız AYM’nin kararıyla ilgili kendi kişisel konumunu ortaya koymuştur’ sözleriyle değerlendirdiği hatırlatılan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Hiçbir şey eleştirinin dışında tutulamaz. Yargı da eleştirilebilir parlamento da eleştirilebilir siyasi partiler de iktidar da sivil toplum kuruluşları da eleştirilebilir. Ama siz eleştirmenin ötesine geçiyorsunuz. ‘Saygı duymuyorum ve uygulamayacağım’ diyorsunuz. Kimsin sen? Sen çıktın TBMM’nin önüne Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağına, kurumların uyum içinde çalışacağına namusun ve şerefin üzerine yemin ettin. Şimdi namus ve şeref kavramlarının içini boşalttılar. Namus ve şeref kavramı bitti onun için. Şimdi hukuk da bitecek. Hukukun da içini boşaltacaklar. Kurallar da bitecek. Narsist kişiler kural tanımazlar. Yasa tanımazlar. Anayasa tanımazlar. Bunlar kendi söylediklerinin kural olduğunu ve herkesin ona uyması gerektiğine inanırlar. Bunların sağlıklı bir ruh yapıları yoktur. Bütün bu söylemlere baktığınızda karşınıza bir kişi çıkar zaten o kişiyi siz de tanıyorsunuz ben de tanıyorum”

“MAHKEME KARARI OLMADAN BU TÜR UYGULAMALARI DOĞRU BULMUYORUZ”

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 24 Şubat’ta Türksat’a gönderdiği yazıda terör örgütü PKK/KCK’nın propagandasını yaptığı iddiasıyla İMC TV’nin TÜRKSAT’taki yayınının kesilmesi hakkında görüşü sorulan Kılıçdaroğlu, “Mahkeme kararı olmadan bu tür uygulamaları doğru bulmuyoruz. Asla. Yargının bağımsızlığı üzerinde nasıl titriyorsak medyanın özgürlüğü üzerinde de siyasi görüşümüz ne olursa olsun medyanın özgürlüğü üzerinde de aynı titizliği göstermek zorundayız” dedi.