DISK'IN BUGUN BASLAYAN 15. OLAGAN GENEL KURUL TOPLANTISINA CHP GENEL BASKANI KEMAL KILICDAROGLU, CALISMA VE SOSYAL GUVENLIK BAKANI SULEYMAN SOYLU VE HDP ES GENEL BASKANI SELAHATTIN DEMIRTAS KATILDI. SULEYMAN SOYLU'NUN ICERIYE GIRMESIYLE SALONDA TEPKI SESLERI YUKSELDI. SOYLU SLOGANLAR ARASINDA YERINE OTURDU ANCAK SLOGANLAR DEVAM ETTI. BUNUN UZERINE BAKAN SOYLU, SALONU TERKETTI. DISARI CIKAN BAKAN SOYLU, OTEL CIKISINDA ACIKLAMA YAPTI. FOTO:YASAR KACMAZ/ISTANBUL, (DHA)

DİSK’in 15.Olağan Genel Kurulu’nda yaşanan protesto üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu salonu terketti.

DİSK Genel Kurulu’na CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş katıldı.
BAKAN SLOGANLAR
ARASINDA SALONA GİDİ
Pendik’teki bir otelde düzenlenen genel kurula ilk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geldi, ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş salondaki yerini aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ise Ruhi Su Dostlar Korosu’nun söylediği marşların bitiminde salona girdi.
Bu sırada salondan sloganlar yükseldi. Soylu sloganlar arasında yerine oturdu. Sloganların devam etmesi üzerine Soylu kısa süre sonra yerinden kalktı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaştıktan sonra salondan ayrıldı. Soylu’nun salondan çıkışı sırasında da sloganlar sürdü. Dışarı çıkan Süleyman Soylu, genel kurulun yapıldığı otelin önünde açıklama yaptı. Soylu, şunları söyledi:
“Bir ülkenin cumhurbaşkanına katil diyeceksiniz, hırsız diyeceksiniz, ondan sonra da orada duracaksınız… Katil orada oturuyor, katil cumhurbaşkanı oluyor. Katil orada. Türkiye’de insanları birbirine sokan ve dövüştüren insan orada, siz ülkenin cumhurbaşkanına katil diyeceksiniz. Kabul edilebilir değildir. O salonda durmamızın da bir anlamı yok. Biz oraya iş barışı için geldik. Biz oraya önümüzdeki dönem Türkiye’nin atacağı adımları bir şekilde paylaşabilmek için geldik ve bir işçi sendikasının genel kurulu için geldik. Böyle bir tabloda karşılanmak çok doğru değildir. Şahsıma olsa ben bunu kabul ederim. Elbette ki söylenebilir ama ülkemizin cumhurbaşkanına, yüzde 52 oy almış bir cumhurbaşkanına oradaki sloganın birisi, ‘hesap vereceksiniz’. Biz 1 Kasım’da hesabımızı verdik millete. Onun için çalışma hayatını ideolojiye karıştırmak son derece yanlıştır. Şahsıma söylense elbette ki ben bunu kabul ederim ama ülkemizin cumhurbaşkanına, ‘katil ve hırsız’ diye slogan atılmasını benim kabul etmem mümkün değildir” Bakan Soylu açıklamalarının ardından makam aracına binerek ayrıldı.