Teknolojinin küreselleştiği günümüzde, hemen hemen her konuda imdadımıza yetişen İnternet sayesinde bir çok işi zorlanmadan yapabiliyor, istediğimiz bilgiye istediğimiz anda ulaşma imkanına sahip oluyoruz. Kablosuz veri aktarımı da teknolojinin bize sağladığı en büyük imkanlardan biri.

Özellikle telekomünikasyon şirketlerinin ve GSM operatörlerinin altyapı eksikleri ve yatırım sorunları nedeniyle, en büyük ihtiyaçlarımızdan biri olan İnternet bağlantı sorunlarından bir türlü kurtulamıyoruz. Ülkece 4.5G’ye geçmemize rağmen, hala 4.5G teknolojisinin verimli kullanımından çok uzağız. Kablosuz veri aktarımında ise işler farklı.

Bağlantı hızları ve altyapı eksiklikleri bir yana dursun, mühendisler kablosuz veri aktarımında büyük bir gelişme sağlayıp, hız rekoru kırdılar.

kule
45 katlı bir kule üzerinden 37 kilometrelik bir uzaklığa veri yolladılar.

Fraunhofer Enstitüsü bünyesinde çalışan ve araştırmalar yapan bir mühendis grubu, kablosuz veri aktarımında 6 gigabitlik bir hıza ulaştılar. Mühendisler 71-76 GHz radyo frekansına sahip bir sistem geliştirdiler ve 45 katlı bir kule üzerinden 37 kilometrelik bir uzaklığa veri yolladılar. Mühendislere göre bu sistem 24 megabitlik 250 tane İnternet bağlantısı kurulabilir ve bu sistemin telekomünikasyon firmalarının altyapı eksikliklerinin giderebilir.