Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından işletmesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne verilen ve sezonun başlamasına rağmen turistlerin hizmet alamadığı İztuzu Plajı’nda çalışmalar başladı. 

Turizm sezonunun başlamasına rağmen İztuzu Plajı’ndaki duş, tuvalet ve kaferyaların açılmaması, şemsiye ve sezlongların konulmaması turizmcilerin tepkisine neden oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özel sektöre yönelik ihalesini son anda iptal ederek Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin işletmesine karar verdiği İztuzu’ndaki bu belirsizlik sürerken, üniversite yönetimi sessizliğini bozdu. DHA’nın duyurduğu eksikliklerin bazıları hemen giderilirken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İztuzu Plajı’na gelerek basın toplantısı düzenledi.
Ortaca Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça, İztuzu İktisadi İşletme Şirketi Müdürü Mehmet Ali Özler, Yönetim Kurulu Üyeleri Önder Yıldırım, Mustafa Koyuncu ve Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Temsilcisi Mehmet Çobanoğlu katıldı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, plajda jandarma yerine özel güvenlik ekibi oluşturduklarını açıkladı. Rektör Harmandar üniversite olarak kontrol ve koruma görevini yerine getirdiklerini söyleyerek “İztuzu sahilinde deniz kaplumbağalarının yaşayacağı ve üreyeceği alanların koruma altına alınması için çalışma yürütüyoruz. İztuzu’nun korunarak gelecek nesillerin kullanımına hazır olması için çalışıyoruz. İztuzu hem Muğla, hem Türkiye, hem de dünyanın göz bebeği, cennet köşesi konumunda. Esas sahipleri Caretta Carettalar burayı 24 saat kullanıyor. Bakanlığımız burayı rant sahası dışında tutarak üniversitemize verdi. Üniversitemiz alanın bitki ve biyoçeşitliliği ile göl ve deniz kıyısındaki canlı çeşitliliğinin korunması, kontrolü, araştırılması, dünyaya tanıtılması için çalışıyor” dedi. (DHA)