MUĞLA 1’inci İdare Mahkemesi, Dalyan Çevre Geliştirme Turizm İnşaat Emlak ve Otel A.Ş’nin (DALÇEV), İztuzu Plajının işletmesiyle ilgili, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokolün iptali istemiyle açtığı davayı reddetti.

Ortaca Belediyesi tarafından işletilen İztuzu Plajı, 11 Haziran 2014 tarihinde Muğla Valiliği bünyesinde kurulmuş olan, Muğla Çevre Koruma Vakfı Turizm Limited Şirketinin (MUÇEV) yaptığı ihaleyle, özel girişim DALÇEV’e verdi. Bunun üzerine Ortaca Belediyesi ihalenin iptali için Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, ihalenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karşı tarafın itirazı üzerine aynı mahkeme bu defa yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı.
MUÇEV, 10 Kasım 2014 tarihinde İztuzu’nun boşaltılması için belediyeye yazı gönderdi. Belediyenin tesislerdeki demirbaşların envanterinin çıkarılması için ek süre talebi üzerine işlem, 10 gün ertelendi. Bir süre sonra da mahkeme, Ortaca Belediyesi’nin talebi üzerine tahliye kararının yürütmesini durdurdu. Belediyenin, valilik aleyhinde Muğla 2’nci İdare Mahkemesi’ne açtığı davada ise plajın kiralanması işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmişti.
Kararın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İztuzu Plajı’nın işletmesini, imzalanan protokolle Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne verdi. Üniversite yetkilileri de geçtiğimiz hafta İztuzu Plajı’nın özel firma tarafından işgal edildiği iddiasıyla tutanak tutarak Ortaca Kaymakamlığı’na şikayette bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son sözü söyleyip, Muğla Valiliği’ne gönderip, İztuzu Plajı’nın DALÇEV A.Ş. tarafından işgal edildiğini belirtip, kolluk kuvvetleri tarafından acil olarak boşaltılmasını istedi.(DHA)