BURSA’nın İznik İlçesi’ndeki müzede 12 yıl müdürlük yaptıktan sonra emekli olan Taylan Sevil, M.S. 325 yılında 1’nci konsil toplantısının yapıldığı kayıp Senato Sarayı’nın Arabacı Sokak’ta olduğunu öne sürdü.

Hıristiyanlık tarihi açısından büyük öneme sahip 1’inci Konsil’in toplandığı senato sarayının yeri bugüne kadar yapılan arkeolojik çalışmalara rağmen bulunamadı. 12 yıl İznik Müdürlüğü yapan Taylan Sevil, anıtsal mekanının göl sahilindeki liman bölgesinde olduğunun bilinmesine rağmen, yapılan araştırmaların farklı bir yönü gösterdiğini söyledi. Bilinen bu yerin dönemin Bursa Valisi Şahabettin Harput tarafından da inandırıcı bulmayarak, Vatikan’a bu konuda yardımcı olması için mektup yazıldığını bildiren Sevil, konsil toplantısın yapıldığı kayıp senato sarayının Arabacı Sokak’ta olduğunu ileri sürdü. Taylan Sevil, şöyle dedi:

“İhtimal’ demiyorum, çok büyük ihtimalle 1’inci konsül toplantısının yapıldığı saray yeri burasıdır. M.S. 325 yıllarında yapıldı. Burada gördüğümüz sadece üst yüzey kalıntısıdır. Bu yapının kolları Bağkur Evleri’ne kadar gitmektedir. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Ara Altun, burada çok yıllar önce bir temizleme çalışması başlatmıştı. Yapılan çalışmalar da Saray kalıntıları ortaya çıkarıldı.”

“ÇALIŞMALAR OLURSA KANITLANIR”

Sevil, kalıntıların bulunduğu alanda çalışmalar yeniden başlarsa burasının Senato Sarayı olduğunun ortaya çıkacağını savunarak, şöyle devam etti:

“Arabacı Sokak’ta ortaya çıkarılan kalıntılar, Bağkurevleri ve göl istikametine doğru yayılmaktadır. Muhtemel kalıntı olacak yerlerde 1’inci derece tescilli durumdadır. Yıllar önce de bu kalıntıların ‘İstanbul Kapı denilen anıtsal yapıya ve etrafındaki diğer kiliselere çok yakın olduğunu, ayrıca bu kalıntıların yine Soğuk Kule’ye kadar uzanmakta olduğunu dile getirmiştim. 1950’li yıllarda İznik rehberi hazırlayanlar, maalesef yanlış bilgilendirildikleri için sahilde ki yani İnciraltı diye bilinen mevkiyi senato sarayı olarak belirtmişlerdir. Bu yıllarca turistik rehberlerde böyle lanse edildi.”

Sanato sarayının olduğu alanın bugün Arabacı sokak sakinlerince kullanıldığını ifade eden Sevil, “Tarihi kalıntıların üzeri bugün ardiye görünümünde. 1. derece sit olmasına rağmen korunmakta güçlük çekiyor. Etrafında ki çöpler, tarihi alanın görselliğini de etkiliyor” diye konuştu.

İZNİK’TEKİ BİRİNCİ KONSİL 

Tarihi kaynaklara göre, Birinci İznik Konsili, MS 325 yılında İmparator Konstantin tarafından Roma İmparatorluğu’nda resmi din olacak Hıristiyanlığın içerisinde tartışılan bazı konuları netleştirmek amacı ile toplandığı biliniyor. Konsilde bu konuda onaylanan İznik İnanç Bildirisi bugüne kadar Katolik, Ortodoks ve Protestan Kiliselerin ortak olarak kabul ettiği metinlerden biri olarak kabul ediliyor.