Güvenlik güçlerine de yakın dövüşle ilgili eğitimler veren ve kursu başarıyla tamamlayanlardan oluşturulacak ekiplerle dünyaca ünlü yıldızları ve işadamlarının yakın korumalığını yapacaklar

DÜNYA yıldızlarından Michael Jackson, Mike Tyson, Cristiano Ronaldo, Kevin Costner ve Paris Hilton’un da aralarında bulunduğu birçok ünlünün yakın korumalığını yaptıktan sonra İzmir’e yerleşen Savaş Menteş ile yakın dövüş sanatları eğitmeni Süleyman Kocabıyık, kurdukları kulübe katılan kişileri, uluslararası yakın koruma hizmeti vermek üzere yetiştirmeye başladı.
Amaçlarının insan dövmek olmadığını kaydeden Menteş, “Bir koruma karşısındakini dövmez, yakın koruması olduğu kişiye gelebilecek tehditleri engeller” diye konuştu. Güvenlik güçlerine de yakın dövüşle ilgili eğitimler veren ve kursu başarıyla tamamlayanlardan oluşturulacak ekiplerle dünyaca ünlü yıldızları ve işadamlarının yakın korumalığını yapacaklarını belirten Kocabıyık, “Yakın dövüşün nasıl yapılmasını öğretmeden önce kavga ortamından nasıl uzak durulması ve nasıl oluşturulmamasını gösteriyoruz” dedi.
İzmirli olan ve uzun yıllar Avrupa’da yaşayan Savaş Menteş, aralarında Mike Tyson, Michael Jackson, Cristiano Ronaldo, Kevin Costner, Paris Hilton, Madonna ve Brad Pitt’in de aralarında bulunduğu 250’den fazla ünlü ismin yakın korumalığını yaptı. İzmir’e yerleşme kararı alan Menteş ile kentte yakın dövüş sanatları üzerine eğitimler veren Süleyman Kocabıyık, yakın koruma kavramının profesyonelleştirilmesi için bir araya geldi. Yaklaşık 20 yıldır yakın dövüş sanatlarıyla ilgilenen Kocabıyık ile bir kulüp kurduklarını, bu kulübe katılan kişileri, uluslararası yakın koruma hizmeti vermek üzere yetiştirmeye başladıklarını belirten Menteş, “Burada amacımız dövüşçü yetiştirmek değil, 30 yıllık tecrübemi yakın koruma olmak isteyen arkadaşlara yakın dövüş eğitimiyle aktarmak istiyoruz. Yurtdışından hocalarımız gelecek. Kendimize göre bir ekibimiz olacak ve gelen talebe göre de yakın koruma hizmeti vereceğiz. 5 yıl Türk Milli Takımı’nın güvenliğini yaptım, 14 yıl kadar Galatasaray ile çalıştım” diye konuştu.
KULAK ISIRMA OLAYINDA MIKE TYSON’UN YANINDAYDIM
Las Vegas’ta Mike Tyson’ın kulak ısırdığı maçın en unutulmaz anıları arasında yer aldığını kaydeden Menteş, şunları anlattı:
“O dönem Mike Tyson’un yakın korumalığını yapıyordum. Kulak ısırma olayından sonra oradan Mike Tyson’ı kaçırmıştık. Ayrıca Michael Jackson gibi dünya yıldızına yakın olmak, onun yakın koruması olarak görev yapmak da unutulmaz bir duyguydu. Elbette çeşitli tehlikeler atlattık. Ama siz işinizi düzgün yaparsanız, 6. hissiniz de güçlü olursa ciddi tehlikelerle karşılaşmazsınız. Elbette dünyanın hiçbir yerinde yüzde 100 koruma yoktur, bunun oranını düşürebiliyorsunuz. Bizim işimizin en büyük olayı, herkes panik olduğunda sizin panik yapmamanız.”
BODYGUARD KARŞISINDAKİ DÖVMEZ
Özellikle eğlence mekanlarının önlerinde tatsız olayların yaşanmasının yanlış olduğunu belirten Menteş, bu gibi yerlerin önlerinde duran kişileri küçümsemek istemediğini ve onlara saygı duyduğunu söyledi. Menteş, şöyle devam etti:
“Onlar bodyguard değil. Bodyguard; beden korumasıdır, kapı koruması değildir. O arkadaşla benim aramdaki fark, onlar yüzlerce insanla muhatap oluyor, ben ise 1 kişiyle muhatap oluyorum. Ve en önemlisi, bodyguard adam dövmez. Siz bana dünya yıldızının yakın korumasının birini dövdüğünü söyleyebilir misiniz? Bu tip olaylar yalnızca Türkiye’de oluyor. Bir bodyguard önleyici ve koruyucudur, yumruk atan ya da karşısındaki insanı döven kişi değildir. Biz zihni güzel olan ve bu işe saygı gösteren arkadaşlarla çalışmak istiyoruz. İnsanlara zarar veren kişilerle değil, bu işin dövüşten daha çok önemli değerlerinin olduğunu kavrayan kişilerle çalışmak istiyoruz.”
YAKIN KORUMANIN SİCİLİ TEMİZ OLMALI 
Yıllarca yakın dövüş sanatlarıyla ilgilendiğini, bu alanda spor salonunun bulunduğunu söyleyen Süleyman Kocabıyık, özel birliklerde görevli birçok polis ve askerin bulunduğu güvenlik güçlerine eğitimler verdiğini de dile getirdi. Kursu başarıyla tamamlayanlardan oluşturulacak ekiplerle dünyaca ünlü yıldızları ve işadamlarının yakın korumalığını yapacaklarını söyledi.(DHA)