IZMIR'IN KONAK ILCESI BASMANE SEMTI, SURIYE'DEKI SAVASTAN KACIP GELENLERIN ADETA ILK UGRAK YERI HALINE GELDI. SEMTTEKI CAMI, MEYDAN VE BOS ALANLAR SURIYELILERLE DOLUP TASARKEN, YOL KENARLARI ISE 15 TL'YE SAMBREL VE 10 TL'YE SISIRME BOMBASI SATANLARLA DOLU. (FOTO: TUFAN HAMARAT / IZMIR, DHA)

İZMİR’in Konak İlçesi Basmane Semti, Suriye’deki savaştan kaçıp gelenlerin ilk uğrak yeri haline geldi. Semtteki cami, meydan ve boş alanlar Suriyeliler’le dolup taşarken, yol kenarları ise 15 TL’ye şambrel, can yeleği satanlarla doldu. İzmir Valisi Mustafa Toprak, 67 bin Suriyeli’ye geçici kimlik belgesi verildiğini söyledi, “Bunları belki otobüse doldurup bir yere gönderebilirsiniz ama siz gönderiyorsunuz, bir gün sonra geri geliyor. Park ve açık alanlarda yayılmaları uygun olmuyor” dedi. Basmane Meydanı, Gazi Bulvarı, Kültürpark, semtteki cami ve boş alanları çoluk çocuk dolduran Suriyeliler’in yaşadıkları dram yürek burktu. İlk günlerde semtin kiraları ucuz mahallerinde fazla dikkat çekmeyen Suriyeliler’in sayısı son haftalarda katlanarak artınca İzmir kent merkezinin görünümü değişti. Siyah torbalara koydukları eşya ve can yelekleriyle Yunan adalarına geçmek için heran aracıları bekleyen binlerce Suriyeli’nin her türlü insani yardımdan uzak kaldırımlarda beklemesi, görünleri üzüyor.
Ülkesinde eczacı olan ancak savaş nedeniyle 4 çocuğunu da yanına alıp Türkiye’ye sığınan Türkmen Fatma Ahmet (38), yaşadıkları zorlukları DHA’ya anlattı. Sokakta yaşamak zorunda olduklarını dile getiren Fatma Ahmet, “Ben ülkemde eczacıydım maddi durumumuz da yerindeydi ama savaş ülkemizi de bizi de mahvetti. Türkiye’ye sığındık, yetkililer yardım ediyor ancak biz çalışmak istiyoruz. Ev kiraları çok yüksek, oteller çok pahalı zoraki sokakta kalıyoruz.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...