Rusya, Türkiye’ye karşı neredeyse her gün yeni bir yaptırım kararı alıyor.
Vize uygulamasının başlatılması, meyve ve sebze ithalatının yasaklanması, Rus turistlerin rezervasyonlarının iptal edilmesi, işadamlarımızın ağır hakaretlere uğraması, işçilerimize çalışma yasağı getirilmesi bunlardan sadece birkaçı.

vizeÖnümüzdeki günlerde yeni yaptırımlar da beklenebilir.
++
Bundan önceki yazılarımda Rusya ile yaşanan krize itidal içinde yaklaşmamız gerektiğini, heyecana kapılıp ilişkileri daha da bozucu davranışlardan kaçınmamızın yerinde olacağını belirtmiştim.
Ancak geldiğimiz noktada, itidal içinde olmamızın karşı tarafta doğru algılanmadığı, korkaklık, ürkeklik gibi görüldüğü anlaşılıyor.
Bu nedenle egemen bir ülke olarak dış politikanın olmazsa olmazı mütekabiliyet (Karşılıklılık) ilkesini daha fazla vakit kaybetmeden hayata geçirmeliyiz.
++
Rusya bize vize uygulamaya başlamışsa bizim de aynı şekilde yanıt vermemiz gerekir.
Tırlarımız Rus sınırında bekletiliyorsa biz de Rus tırlarını sınırlarımızda bekletmeliyiz.
Rus turistler rezervasyonlarını iptal ediyorlarsa biz de Türkiye’den Rusya’ya turist olarak gidişleri durdurmalıyız.
Türk işadamlarına zorluk çıkarılıyor, hak edişleri ödenmiyor, yeni işler almaları önleniyorsa biz de Ruslara karşı burada aynı şekilde mukabele etmeliyiz.
Ve tabii en önemlisi doğalgaz ithalatı…
Yapılan açıklamalara göre Türkiye doğalgaz ihtiyacının yüzde 54’ünü Rusya’dan karşılıyor, buna karşılık yılda 21 milyar dolar ödüyormuş.
Rusya’nın uyguladığı hasmane tutuma karşılık doğalgaz alımında alternatifler denemeli, örneğin Azerbaycan, İran ve Katar’dan alım için harekete geçmeliyiz.
++
Dış politikada itidali elden bırakmamak, duygusal davranmamak, soğukkanlı olmak doğrudur ve gereklidir.
Ama şunu da unutmamalıyız:
İtidal içinde olmak, aşağılanmak değildir.
Son zamanlarda Rusya bizi aşağılamaya başladı.
Buna izin vermemeliyiz.