İTALYA’da bazı kentlerde hava kirliliğinin endişe yaratacak boyutlara ulaşması üzerine alınan tedbirler arasına bir ilçede odun fırınlarının yasaklanması da eklenince pizzacılar isyan etti.

Roma, Milano, Torino, Napoli ve Bolonya gibi büyük şehirlerde hava kirliliğinin güvenli kabul edilen sınırın üzerine çıkması şehir yönetimlerini alarma geçirdi.
Buna göre, Milano merkezi ve çevresindeki birçok ilçede özel araçlar, 28-30 Aralık tarihlerinde saat 10.00 ila 16.00 arasında trafiğe çıkamayacak.
ODUN FIRINSIZ PİZZA LEZZETSİZ OLUR
Tüm bunlara ek olarak, bazı yerel yönetimlerin ilginç çözümleri de dikkat çekti.
“İtalyanların can damarına” basıldı dedirtecek yasak, ülkenin milli yiyeceklerinden pizzanın ana vatanı Napoli’ye bağlı 6 bin nüfuslu San Vitaliano belediyesinden geldi.
Ölçümlerde hava kirliliğinde Milano’dan daha fazla risk seviyesinde olduğu tespit edilen bu küçük yerleşim yerinde, buna neden olabilecek ne fabrikalar ne de trafik yoğunluğu var.
Bu nedenle Belediye Başkanı Antonio Falcone faturayı, restoranlarda, ekmek fırınlarında ve pizzacılarda kullanılan odun fırınlarına kesti.
Buna göre, 31 Mart’a kadar San Vitaliano’da odun fırınlarının kullanımı yasaklandı.
Bu yasağın gelecek sonbaharda tekrar başlayacağının açıklanması üzerine San Vitaliano sakinleri ve pizzacılar sert tepki gösterdi.
Geleneksel olduğu üzere odun fırınında pişmemiş bir pizzanın lezzetsiz olacağı savunulurken, pizzacılar bu yasağın kendilerine pahalıya patlayacağını belirtti. Bir pizza restoranı işletmecisi, “İnanılmaz ve gülünç bir karar. Hava kirliliğine bizim odun fırınlarımız yol açıyorsa, Napoli’de bu pizzacılardan binlerce var, o zaman orada da yasaklamalılar” diye tepkisini ortaya koydu.
Napoli merkezli Il Mattino gazetesi ise, “Belediye başkanı suçluyu buldu: pizza” ifadeleriyle bu uygulamayı eleştirdi.
Yetkililer ise bu uygulamanın, havadaki partiküler madde kirliliğini yüzde 80 oranında azaltacağını düşünüyor.
KIRMIZI IŞIKTA MOTORU
KAPATMA UYGULAMASI 
Vicenza kentinde ise, 31 Ocak’a kadar şömine yakılması yasaklanırken, araçlara da, bir dakikadan fazla beklenilmesi gereken trafik ışıklarında motoru kapatması şartı getirildi.
Bazı yetkililer ise, ülke genelinde yılbaşı gecesi havai fişek ve benzeri patlayıcıların yasaklanmasını öneriyor. Floransa ve Siena gibi şehirleriyle tanınan ülkenin orta kesimindeki Toskana bölge yönetimi ise, çevre kirliliği ve iklim değişimine karşı 250 bin ağaç dikme kararı aldı.
Bu işlemin, 3 milyon Euro’ya mal olacağı belirtiliyor.