İTALYA’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen riskli bir operasyonla, tek bir karaciğer, biri 1, diğeri 16 yaşındaki iki çocuğa nakledildi. 
Söz konusu operasyon, Vatikan’a ait Bambin Gesu (Çocuk İsa) Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre, uzun süredir karaciğer nakli bekleyen iki çocuğun durumu ağırlaştı. 

Uzun bekleyişin ardından, her iki çocuğa da uygun olduğu tespit edilen bir donör bulundu. Bunun üzerine doktorlar, aynı karaciğeri bölerek, iki çocuğa paylaştırmaya karar verdi.
Hastanenin Cerrahi Bölümü Başkanı Jean De Ville, bu şekilde risk aldıklarını, ancak sonuçta iki çocuğun da hayatını kurtardıklarını söyledi.
Eş zamanlı bir operasyon yaptıklarını anlatan De Ville,“Kendimizi gerçekten zor bir durum karşısında bulduk. Bu operasyonu, durumları ağır olan çocukların üzerinde yapılması gerçekten riskliydi. Ancak bir organı, iki ayrı kişi için kullanma fırsatı da çok sık karşımıza çıkmıyor. Genelde bulunan bir organ, hemen durumu en acil olan hastaya nakledilir. Bu çocukların ikisinin de durumları eşit ağırlıktaydı. Yani birini kurtarıp, diğerini öylece bırakamazdık” diye konuştu.
Hastaların durumunun şimdi iyi olduğunu yazan Ansa haber ajansı İtalya’nın, bir karaciğerin bölünerek, iki ayrı kişiye nakledilmesi tekniğini en çok kullanan ülkeler arasında yer aldığını yazdı.
Eş zamanlı yapılması gereken bu operasyonun ise, bölünen karaciğerin sağ tarafının yaşı daha büyük olan kişiye, sol tarafının ise daha küçük olana takılmasıyla yapıldığı belirtiliyor.
Geçen sene Türkiye’de de bir karaciğer, iki ayrı hastaya nakledilmişti.