“Özyönetim” talebiyle Güneydoğu’nun bazı ilçelerinde başlatılan silahlı terör eylemleri çok kararlı bir tepkiyle karşılaştı. Bölgede inisiyatif giderek güvenlik güçlerinin eline geçiyor.

Nitekim, PKK’ya yakın çizgide yayın yapan Özgür Gündem gazetesi gelişmeleri dün “Bu katliamı izleyecek miyiz” başlığıyla okuyucusuna duyurup adeta yardım çığlığı atarken, HDP’nin de “Kürdistan’da devletin yaptığı katliamlara karşı Birleşmiş Milletler’e başvurduğunu” belirtiyordu.
Öyle anlaşılıyor ki önümüzdeki haftalarda PKK’nın Güneydoğu’daki direnişi tamamen kırılacak.
++
Peki, bundan sonra ne yapmalı, bölgede terör eylemlerinin yeniden başlamaması için nasıl bir politika izlemeli?
Galiba yapılması gereken ilk şey, teröristle bölge halkını kesinlikle ayırmak, halka şefkatle el uzatmaktır. Olaylar sırasında evleri ve işyerleri tahrip olan insanlara vakit geçirmeden gerekli yardımlar yapılmalıdır.
İkinci yapılacak şey, son olaylar sırasında PKK’ya açıkça destek olan kimi bölge belediyelerinin yöneticilerini görevden almak, onların belediye kaynaklarını bundan sonra terör örgütünün emrine vermesine engel olmaktır.
Üçüncü yapılacak şey, barış sürecini yeniden başlatmak, ama bu süreçte son olaylar sırasında demokratik bir tavır sergilemeyen HDP’yi muhatap almamak, onun yerine bölgede barıştan, kardeşlikten yana olan kimi sivil toplum örgütleriyle masaya oturmaktır.
Dördüncü yapılacak şey, Güneydoğu illerinde yoksulluğu ve işsizliği önleyecek yeni önlemler almak, bölge halkının devlete olan güvenini kazanmaktır.
Beşinci yapılacak şey, PKK’ya dışarıdan gelen silah, cephane ve para yardımının önünü kesmek, yardım yapan ülkeleri belirleyip belgeleriyle dünyaya ilan etmektir.
Altıncı yapılacak şey, daha demokratik, daha katılımcı bir demokrasiyi sağlayacak, insan haklarında Avrupa standartlarına tam uyumlu bir Anayasa’yı çıkarmak için gerekli adımları atmaktır.
Yedinci yapılacak şey, Ortadoğu’da istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmaktır. Suriye ve Irak’a barış gelmedikçe PKK tümüyle yok olmayacak, fırsat bulduğunda başını yine çıkaracaktır.
++
Evet, Devletin işi bundan sonra da kolay değil.
Ama şu aşamada teröre karşı önemli mesafe alındığını kabul etmek gerekiyor.