İsveç bir yandan sığınmacı göçü akınına uğrarken geçen yıl içinde İsveç’ten başka ülkelere göç edenlerin sayısının 51 bin 237 ye ulaştığı açıklandı.

Bu sayının 1850 yılları sonrasında başlayan Amerika’ya göç dalgasının yıllık ortalamasının üzerinde olduğu bildirildi. 1850-1930 yılları arasında Amerika’ya göç dalgasında 1.5 milyon kişi İsveç’ten göç etmişti.
Dışarıya göçlerin 1850 yıllarında başlayan yoğunlukta olmasa da, bu sayının İsveç’in hala göç veren bir ülke olduğunu gösterdiğini belirten Göteborg Üniversitesi öğretim üyelerinden Maria Solevid ancak ellerinde göç eden bu insanların kimler olduğu, niçin göç ettikleri konusunda çok kısıtlı bilgiler olduğunu, bu konuyu araştırmaya başladıklarını söyledi
İsveç’ten göç edenlerin gerçek sayısının ise istatistiklere yansıyan 50 bin kişiden çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. İsveç’te bir yıldan daha fazla süre ile yurt dışında yaşayacak kişilerin vatandaşlık kayıtlarının tutulduğu vergi dairelerine bildirimde bulunması gerekiyor. Ancak binlerce kişinin bildirimde bulunmayı unuttukları ya da ihmal ettikleri belirtildi.