İsveç’te yaşayan Türklerin AK Parti’de gelişen olaylar ile görüşleri ilgimi çekti.
Fanatik Ak Partililer, bir kere Ahmet Davutoğlu’nun istifasında, Recep Tayyip Erdoğancı yanlarını hala koruyorlar.

”Tek adam ile Türkiye yönetilecek” diyorlar.
”Şimdiye kadar böyle idi, bundan sonra da böyle” diyorlar.
Yani demokrasideki kuvvetler ayrılığı umurlarında değil.
Recep Tayyip Erdoğan’ı ülkenin sahibi, tek adam, tek şef olarak görüyorlar.
Onlarda sarsılmaz bir bağlılık var. Öl dese, ölecek kadar.
Demokratik teamüller umurlarında değil.
BİNALİ YILDIRIM BAŞBAKAN
Bu sokak sohbetlerinde ilginç yaklaşımlarda gelmiyor değil.
Milletvekili dokunulmazlıkların kalkması ile Ahmet Davutoğlu’nun kongre kararı ve aday olmayacağını açıklaması arasında ilişki kuranlar var.
Dokunulmazlıkların sınırının Başbakan olacak kişiyi bağlamayacağını o nedenle Binali Yıldırım’ın hakkında açılmış davalardan kurtulmak için bu formülün devreye sokulduğuna inananlar az değil. İşte sokağın ağzında senaryolar bunla da kalmıyor. Ne kadar dinlerseniz, kulaktan ya da televizyonlardaki açık oturumların etkileri hissediliyor
DAMAT BAŞBAKAN
Recep Tayip Erdoğan’ın damadı  Berat Albayrak’ta bu konuşmalarda adı geçen Başbakan adayları arasında.
Erdoğan’ın gelecekte Başbakan ile ters düşmemek için kendisine aile içinden biri olan damadı  Berat Albayrak’ı Başbakan yapacağını düşünenler de var. Bunu savunan ve isteyenler de var.
EKONOMİ UMURLARINDA DEĞİL
Ahmet Davutoğlu’nun kongrede bir daha aday olmayacağını açıklaması ve siyasetten çekileceğine ilişkin gelen etki ile başta doların Türk lirası karşısında değer kaybı ve piyasalardaki olumsuzluklar karşısında ise AK Partinin de eski partileri hatırlattığı ülke menfaatlerinin artık geri planda kaldığı şeklinde yorumlanıyor.
AK PARTİ ESKİ AK PARTİ OLMAYACAK
Ahmet Davutoğlu ile AK Parti’nin artık eski AK Partili günlerde veda ettiğinde birleşen İsveç’teki Türkler, her çıkışın bir sonucu olduğunu AK Parti’nin de bu süreç içerisinde olduğunda da ortak görüşteler.
Fanatik AK Partililer ise AK Parti’nin silkinme ve yeni bir dönemi başlatmaya hazırlandığı görüşündeler. Zaman bize her şeyin aynası olacak.