İsveç’te öyle bir olay yaşandı ki, ayakta alkışlamak gerekiyor. Neden mi, terör öyle lanetlemekle olmuyor. Bunu en güzel yanıtını pratikte vereceksiniz.

İşte bir süreden beri İsveç’ten yazdığım Türk derneğine saldırıda yaralar, Kürt kardeşlerimizin el uzatması ile aşıldı. Stockholm banliyölerinden Fittja’daki Botkyrka Türk Kültür Derneği’ne bu hafta başında PKK’lı bir grup binanın etrafında toplanarak taşlı sopalı saldırıda bulunmuştu.
Bu daha hafızalarda dururken, bu sefer aynı dernek lokalinin yanına bırakılan yüksek oranda patlayıcı ile lokal tamamen kullanılmaz hale getirildi. Yani ortaya giden Türkler, lokalsız kaldı. O lokalde toplanan Türkler, bir araya gelip, sohbet eder, boş vakitlerini oyun kâğıdı oynayarak geçirir ve sosyal bir buluşma yeri olarak kullanırlardı. Yıllardır da milliyetçi bir dernek olarak tanınır, Osmanlı’dan Cumhuriyet Türkiye’sine de kadar hükümdarlık yapan devlet büyüklerinin resimleri ile donatılmış bir lokaldi. Zaten PKK’nın özellikler o kadar Türk Derneği dururken, bu derneği seçmesi de bu anlamda çok manidar bir seçim olarak görüyorum.
KÜRT DERNEĞİ, TÜRK KARDEŞLERİNE DERNEK LOKALİNİ AÇTI
İşte PKK saldırısı ile bölgede yaşayan Türk-Kürt kardeşliğinin pekiştiğini Stockholm’deki Fittja semtinde yaşayan Türk ve Kürtler arasında gördük. PKK terörüne öyle bir şamar attılar ki, dünya aleme terörün nasıl kınanacağının resmini çizdiler. Oysa inanın, saldırının ilk olduğunu duyduğumda, çok endişelenmiştim. Çünkü eskiden aynı derneği paylaşan, sonra PKK oluşumun etkisinden sandığım bir ayrılma ile Türk ve Kürt dernekleri ayrılır oldular. Aralarında yaklaşık 40 metre yok. Bu saldırı ile insan ister, istemez, değişik duygulara giriyor.
Acaba derken, bir anda Kürt kardeşlerimizin dernek lokalinden, tamamen kullanılmaz olan Türk derneğine davet çıkarılarak, dernek lokaliniz onarılana kadar, gelin birlikte aynı lokali kullanalım teklifi gelmiş.
Ben bir gazeteci olarak böyle güzel bir teklifi, tüm Türkiye’nin duymasını, işte teröre en güzel yanıtı İsveç’teki Kürt kardeşlerimizin, PKK’ya rağmen verdiklerini duyurmak istiyorum. Bu o kadar güzel ve anlamlı bir mesaj ki, bence Türk-Kürt kardeşliğine, dostluğuna en güzel mesaj olarak görüyorum.
İŞTE TÜRKİYE TOPRAKLARINDA DOĞAN İNSANLARIN GÜZEL
BİR YANI
Bu davranışı okurken, çok duygulandım. Hep deriz, ya Kürt-Türk kardeştir, diye evet aynen öyle. PKK ne kadar bu dostluğa, bu kardeşliği bozmak istese de bozamaz. Çünkü tarihimiz aynı, ecdadımız aynı, aynı kaderi paylaşmışız. Aynı cephelerde, sırt sırta, göğüs göğüse savaşmış, namusumuzu birbirimize teslim etmiş bir milletin ecdadıyız. İşte bu büyük tarihi ve ruhi kardeşlik, öyle bozulacak cinsten değildir. Bunu İsveç’te bize yaşatan Kürt kardeşlerimize ve bunu aynı olgunlukla karşılan Botkyrka Türk Kültür Derneği yöneticilerine ve üyelerini kutluyor ve bu olgunluklarını ayakta alkışlıyorum.
KAYA TÜRKMEN OLAY YERİNDE
Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Kaya Türkmen de hemen Botkyrka Türk Kültür Derneği lokaline giderek Türklere geçmiş olsun dileğinde bulundu. Aynı zamanda bu derneğe çok yakın Kürt derneğini de ziyaret etmesi takdir edilecek bir olay ve bu oluşan güzelliğe anlamlı bir ziyaret olarak değerlendiriyorum. Güzellikler hep karşılıklı olur. Büyükelçimiz Kaya Türkmen de bu olaşan diyaloga güzel bir jest yapmış.