Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin artık tanıtılmasında kilit isim oldu. Yıllar önce Türkiye’nin Cumhurbaşkanları İsveç’te tanınmaz iken, Recep Tayyip Erdoğan isimi ses getiriyor desem yeridir. Bir başka deyiş ile Recep Tayyip Erdoğan öncesi ve sonrası diye ikiye ayırsak daha iyi olur.
Sonuçta geçmişte İsveç ile Türkiye’nin ticari bağlantısında Türkiye’nin turizm gelirleri açısından önemli bir pazardı. Türkiye’nin tanıtımı deyince de epey bir para idi. Artık buna gerek kalmadı Eskiden Türkiye’nin doğal güzellikleri, güneşi ve güney sahilleri yıllardır tanıtıldı ve dünyanın reklam harcamaları yapılıyordu.
Ancak Türkiye’nin siyasi tanıtımında sağ olsun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isimi başlı başına bir olay adam haline geldi. Günlük İsveç medyasında çıkan haberlere ve köşe yazılarına baktığınızda Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ve çıkışları ile başlı başına Türkiye tanıtımına ev sahipliği yapıyor.
Bir de Türkiye’ye karşı önyargılı bir İsveç medyası da karşınızda olduğu zaman tam kaymaklı bir Türkiye’nin tanıtımına da ev sahipliği yapıyor. Son bir kaç ayda İsveç medyasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isminin olduğu haberlere bir göz atayım dedim bakın neler çıktı neler…
-Erdoğan Türk medyasını susturuyor…
-Erdoğan, savaşarak daha güçlü bir tek adam olarak gelmek istiyor.
-Erdoğan’ın saltanat hayranlığı ülkeye zarar veriyor.
-Erdoğan, Türkiye’yi kaos’a itiyor.
-Erdoğan, Türk demokrasisini kaldıracak.
-Türk insanları Erdoğan’a karşılar…
-Erdoğan’a göre kadınlar erkeklerle eşit olamaz…
-Erdoğan Türkiye’de parlamentoyu yok etmek istiyor…
-Erdoğan, kontrolsüz diktatör olma yolunda…
-Erdoğan, ters düştüğü işadamlarını ekonomik baskı ile yok ediyor.
İsveç’te bu başlıklı haberleri açıp geniş bir şekilde okursanız, başlıklarından daha da kötüleyici üsluplarla Türkiye’yi tanırsınız. Yetkileri sınırlı olmasına rağmen, tam güçlü olmayan bir Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın günlük siyasete ilişkin açıklamaları İsveç’te Türkiye tanıtımına böyle katkı koyuyor.
En büyük kırılma da Gezi Parkı olaylarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla yaşandı. Peki, Erdoğan, öncesinde bu makam da oturanların Türkiye tanıtımında böyle  olumsuz rolü oldu mu? Askeri darbe ile geldiği için Kenan Evren’in dışında olmadığını söyleyebilirim.
Türkiye geçmişte 600 bin turist kazandırdığında rekor sayı diye haber başlıkları attığımı hatırlarım. Ancak son bu yaşananlardan sonra Türkiye’ye yönelik rezervasyonların şimdiden haberini almaya başladım. Daha geçen gün Türkiye’de mavi yolculuk yaptıran bir şirketin yöneticisi Türkiye’deki siyasi olaylar nedeniyle 100 doktorun peşinatı yatırdıklarından sonra seyahatlerini iptal ettiklerini üzülerek belirtti.
İşte Başkanlık sistemine Türkiye girmeden zararlarını şimdiden böyle yaşıyoruz. Bir de tek adamlı Başkanlık sistemi devreye girse vay halimize.
1 Kasım bu açıdan çok önemli herkes iyi düşünerek kararını versin. Son pişmanlık fayda etmez…