Bugün Türkiye’deki AK Parti iktidarında yapılan çift yollar başta olmak üzere Marmaray ve inşaatı süren dünyanın en büyük hava limanı olacak olan İstanbul’daki hava limanı olsun, üçüncü boğaz köprüsü olsun, hepsi bir hükümetin kararları ile olan ve yaşama geçirilen uygulamalardır. Ya da Kanal İstanbul projesi bakalım gerçekleşecek midir?
Bunlar bir şekilde devletin halktan alınan vergi kaynakları ile karşılanır.
Yani bu projeler bir şekilde yapılması ihtiyaç duyulan projelerdir.
Bunları A partisi yapmasa B partisi de yapacaktır.
Bunların hepsi güzel projeler, ses getiren projelerdir. Hangi parti iktidarında can bulursa da ülke, millet kazanır.
Tabii ki, bunları sokaktaki Mehmet efendi yapmayacak. İktidara talip olan o parti hükümeti ya da koalisyon hükümetleri yapacaklardır.
Zaten, ülkeyi yeniden inşa etmek için gelen bu siyasi irade neden sonra bu yaptıklarını milletin gözüne kakarcasına bir anlayışa girer, onu anlamakta zorluk çekiyorum.
İSVEÇ’TE BİR BAŞBAKANI KURDELE KESERKEN GÖRMEDİM
İnanın, 30 yıldır İsveç’te yaşıyorum. Karınca kararınca da olup bitenleri izlemeye çalışırım ancak Türkiye’deki gibi temel atma ya da açılış törenlerinde İsveç Başbakanı ya da Bakanlarını şov yapmak için görmedim.
Çünkü bunlar onların asli görevleri. Burada böyle bir şova girerlerse diğerleri güler. Türkiye’de ise Cumhurbaşkanları, Başbakanları bunu siyasi bir şova dönüştürürler. Sokaktaki insanda mutlu olur ve oyunun rengini belirler. Sanıyorum, bu bir gelenek olabilir.
Türkiye’de her şey törenle ve uzun uzun konuşmalar yaşanıyor. Her gün bir liderin ülke gündemini oluşturmak için muhakkak bir yer de konuşmasını vardır. Yani Türkiye’de her gün siyasi liderler, gündem değiştirebilirler.
Gün yok ki, Türkiye’de siyasetçiler topluma mesaj vermeyecekler. Ben de Türkiye’de siyasiler ve ülkeyi yönetenler toplantı konuşma yaparlarken, harcadıkları enerjiden sonra ne zaman sakin bir şekilde bürolarında otururlar da ülkelerini yönetmek için vizyon çalışması yaparlar diye bir akıl tutulması oldu.
BİR BİZDE NEDEN
Çünkü biz de hep bencilik var. Hep bir güç savaşı var. Hep bir kazanma var. Hep bir ihtiras var. İnanmıyorsanız, bakın bir günkü siyasilerin yaşantılarına hep bir yerde, kendilerini övüyorlar. Kendilerini övmeden gün geçirdikleri gün varsa Arap olayım. Oysa hizmetini yapsa, zaten takdirini yapan yapacak. Onların dürtmesi gerekmiyor. İşte 2 hafta önce İstanbul’da dolaşırken, takdir ettiklerim de olmadı değil. İstanbul’un Avrupa yakası Akasaray’dan bindiğimiz Marmaray ile bir anda kendimizi Anadolu yakasında Üsküdar da bulduk. Yaklaşık 30 yıl önce bıraktığım İstanbul’da alışık olmadığım bir rahatlığı hissettim.
Eğer buna göre oyumu belirleyeceksem, ona göre belirlerdim. Ancak bir oy vermek için sadece metroya, Metrobüs yoluna bakarak bir ülkenin kaderi de belirlenmez. Aynı zamanda ülke de bir kaos, bir savaş hali, geleceğe güvensiz bir bakışta var.
GÜNDEM BU KADAR HIZLI DEĞİŞİR Mİ?
Türkiye’nin gündemi dünyada en hızlı değişen ülkeler sıralamasında herhalde ilk sırada gelir. Bu hızlı siyasetçiler biz de olduğu sürece, bu hızlılık süre de gelir. Çünkü medyayı da yanına alarak siyasi iktidarlık yapan tek bir ülke var ise o da bugünkü Türkiye’dir. Türkiye’yi siyaset ve onun destekleyicisi medya yönetiyor.