İSVEÇ halkı İslam karşıtı PEGİDA üyelerine geçit vermedi. Pegida üyelerinin Malmö şehrinde, belediye binası önündeki Stortorget meydanında düzenledikleri İslam karşıtı gösteriye sadece 8 kişi katıldı

MALMÖ (DHA) İSVEÇ halkı İslam karşıtı PEGİDA üyelerine geçit vermedi. Pegida üyelerinin Malmö şehrinde, belediye binası önündeki Stortorget meydanında düzenledikleri İslam karşıtı gösteriye sadece 8 kişi katıldı.
8 Pegida üyesine karşılık meydanı dolduran yaklaşık 4 bin İsveçli, ırkçılara geçit vermeyeceğini barışçıl bir şekilde ortaya koydu. Çok geniş güvenlik önlemleri alınan meydanda polis, az sayıdaki Pegida üyesinin etrafında bariyerlerle çelikten ve etten adeta duvar ördü. Pegida üyeleri karşılarındaki 4 bin kişiye karşı ellerinde İsveç bayrakları ile, IŞID taraftarı Müslüman göçmenlerin sınır dışı edilmesini isteyen pankart açtı konuşma yapmaya çalıştı ancak ırkçılık karşıtlarının samba müzikleri, ıslık ve sesleri arasında yapılan konuşmalar duyulmadı. Irkçılık karşıtları ellerinde bayraklar ile ülkede ırkçılara geçit verilmeyeceği şeklinde konuşmalar yaptılar.
Pegida üyelerinin tüm çabasına rağmen sadece 8 kişi toplamaları, buna karşılık meydanı 4 bin ırkçılık karşıtının doldurmasında biraz da Noel döneminde Müslümanlara ait 5 ayrı cami ve mescide yapılan saldırıların da etkili olduğu yorumları yapıldı.
Gösteri sırasında yaşanan tek olay birkaç ırkçılık karşıtının Pegida üyesinin bulunduğu alana sis bombası ve maytap atması oldu ancak polis kimseye müdahale etmedi. Pegida üyeleri karşılarındaki kalabalık nedeniyle saat 18.30’da başlayıp saat 21.00’e kadar planladıkları gösteriyi 19.30’da bitirmek zorunda kaldılar ve meydanı polis eskortunda terk ettiler. Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Ewa-Gun Westford, polisin meydandaki hareketleri videoya kaydettiğini, kayıtlardan sis bombası ve maytap atanları belirlemeye çalışacağını söyledi. Irkçılık karşıtları arasında bulunan Diamant Salihu adındaki göçmen asıllı bir bayan bir Pegida üyesinin yüzüne yumruk attığını öne sürdü. Bir ırkçılık karşıtı genç kız ise Pegida başkanı Henrik Rönnqvist kalabalığa yaklaşmak isteyince ellerindeki gülleri Rönnqvist’e atarak, göğsüne yazdığı “No Pegida” yazısını gösterdi. Gösteri boyunca polis megafonlarla tarafları demir barikatları aşmamaları ve polisin uyarılarına uymaları konusunda anonslar yaptı.
Irkçılık karşıtları meydandan ayrılırken, Pegida’nın İsveç’te yeni bir gösteri düzenleme cesareti bulamayacağı, İsveç halkının Pegida’ya geçit vermeyeceği konusunda görüş birliğinde oldukları görüldü.