İSVEÇLİLER, ülkeye gelen mülteci sayısının artması üzerine silahlanmaya başladılar. Ülkede yaşayan göçmenler ise gelişmelerden endişe duyduklarını ifade ettiler. Türkiye ve Avrupa ülkeleri üzerinden Danimarka’yı da geçerek İsveç’e gelen mültecileri kasabalarında istemediklerini belirten maden bölgesi Högfors ve Mossgruvan kasabaları sakinleri, gerekirse silaha başvuracaklarını söylediler.
Stockholm’ün batısındaki Örebro’da iki kasabada yaşayan yaklaşık 100 kişi, birkaç yıl önce bölgelerindeki maden kapatılınca şehirlere göç nedeniyle nüfuslarının azaldığını ancak sakin bir hayat yaşadıklarını belirterek, mültecilerin rahatlarını bozmasını istemediklerini söylediler.
Belediye Meclisi Üyesi Haakan Löfquist “Bölgeye 100 mülteci gönderilirse kasa halkının sayısını geçecek. Bizim bölgemizde zaten yeterince sosyal sorun var. Kasaba sakinlerinin çoğunluğunu avcılar oluşturuyor. Düşünün bir akşam eğlence düzenleyip, kasabadaki mültecilerin fazlalık olduğu ve kendilerine zarar verdiği düşüncesi ile silahlarını kullanırlarsa hiç iyi olmaz” dedi.
Bölgeye yerleştirilmek istenen yaklaşık 100 civarındaki mültecilerin çoğunluğunu Romanyalı ve Bulgar vatandaşlarının oluşturmasının da hırsızlık, soygun ve şiddet açısından İsveçlileri tedirgin ettiği ve bu nedenle silah kullanmaya hazır oldukları bildirildi. Polis ve hükümetin bu durumda ne yapacağını şaşırdığını belirten Löfquist, bazı mültecilerin de silahlanması durumunda büyük olayların yaşanabileceği uyarısında bulundu.