İsveç’ten İstanbul’a süren 3 saatlik uçak yolculuğum haber açısından çok renkli geçti. Haber, habercinin ayağına gelir derler ya, hakikaten öyle oldu. Yıllardır da haberden yana hep şansım olmuştu, haber ayağıma gelir. Koca uçakta çok sayıda İsveçli, diğer yabancı uyruklu ve Türk vatandaşları ile bir yolculuk ettim. Uçakta da ister inanın ister inanmayın tam bir seçim atmosferi vardı. Ne ilgisi var diyeceksiniz.
İsveç’te okullar tatilde, o nedenle ailesini alan bir yere gidiyor. İstanbul’u tercih edenlerle birlikte uçtum Uçağa son biniş bekleme salonunda İsveçli 2 çocuğu olan bir aile ile tanıştım. İstanbul’un tarihi ve güzelliklerini görmek için 1 haftalık seyahat satın almışlar. Türk olduğumu öğrenince baktım merak ettikleri soruları teker teker ilettiler. Gelen soruların çoğu Ankara’da 100 kişinin ölümü ile sonuçlanan vahşi terör saldırısıyla ilgili idi. Onlarda da bu vahşi saldırı bir travma yaratmış. İstanbul’a uçuyorlar, ancak içlerinde bu travmanın yarattığı korkunun izlerini gördüm. Bu etki ile yaz tatili için kış ayından başlayarak yaz rezervasyonu yapacak diğer İsveçliler aklıma geldi. Türkiye, bu travmayı kolay atlatamayacağı şimdiden açık ve net gözüküyor. O nedenle 2016 turizm yılı turizmcilerimiz için pek parlamak olmayacağı yönünde sinyal aldım.
Onlara verdiğim tek mesaj, Türkiye alışık olmadığı kötü bir süreçten geçtiğini ancak bunun geçici olacağını  bu seyahatlerinde ellerinden geldikçe tarihi ve turistlik mekânları gezip, kalabalık yerlerden uzak durmalarını önerdim. İstanbul’u doyasıya yaşamalarını önererek yanlarından ayrıldım.
DİNİ KÖTÜ KULLANDILAR
İri cüsseli olduğum için uçarken genellikle acil çıkış (Exit) kapısında yer varsa orayı tercih ederim. Bu sefer de şansım vardı orada seyahat ettim. Yanımda, şans eseri İsveç’teki Milli Görüş Teşkilatının üst düzey bir görevlisi ile seyahat ettim. Onun anlattıklarını duyunca AK Parti’nin bu seçimlerde işinin pek kolay olmadığını hissettim. Özellikle AK Parti’nin İslam’ı kullanarak, Müslümanlığa nasıl zarar verdiği yönündeki tespitleri ilgi ile izledim. Bu kişi sol görüşlü birisi değildir. Beş aşağı beş yukarı aynı gelenekten, aynı yelpazeden gelen bir kişiydi. Eğitimli birisi olduğu için kamuoyu araştırmalarını anlattı. AK Parti’nin Türkiye’ye verdikleri ile aldıkları yönündeki saptamalarını anlattı. Türkiye’de milyona ulaşmış, işsizlik almış başını gidiyor, açlık sınırındaki asgari ücretle milyonlar yaşıyor. Bu insanlara, yol, baraj, köprü, Kanal İstanbul, Marmaray deniz altı ulaşımı yapsanız ne yazar diyor. Yani AK Parti’yi göz boyamakla suçluyor. AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türban’a aslında Anayasa değişikliği ile bir özgürlük getirmediğini, sadece uygulamada bir değişimle işi idare ettiğini türbanlı kesimin bu bilinçte olduğunu söyledi. AK Parti’nin geçmişte özellikle üniversitelerde türban baskısının bugün başı açıklara başınızı kapayın baskısı ile aynı züllümü sürdürdüğünü de kaydetti. En vurucu tarafı da AK Parti’ye yönelik hırsızlık, yolsuzluk ilgili sözleri idi. Böyle inançlı insanların adlarının bunlarla anılmasının inançlı insanların bir utancı olarak niteledi.
 TAKSİCİ ÖKKEŞ, SOKAĞIN SESİ
Uçaktan indikten sonra da bir taksiye bindim. Seçimlerde genelde taksicilerin söylemleri kamuoyu araştırmalarında çok önemlidir. Çünkü taksicilerin, çok yönlü insanlardır. Gün boyunca çok sayıda değişik kişileri taşıyarak onları dinlerler ve sonra da onların görüşü oluşuruz. Yani sokağın nabzını iyi tutarlar. Gaziantepli 58 yaşındaki taksici Ökkeş abi ile mini bir seçim sohbeti yaptım. Kürt asıllı olduğunu ve oyunun rengini de AK Parti olarak belirtti. Konuşmasında ilginç saptamalarım arasında AKP lideri Ahmet Davutoğlu’nun adını hiç anmıyordu. Tayyip kazanır diyordu. Neden Ahmet Davutoğlu demiyorsun dediğimde ise ’’O piyon’ ’ondan diyordu. Peki diyorum kaybeden kim olacak dediğimde ise koalisyondan kaçanlar diyordu. Peki, AK Parti de kaçmadı mı dediğimde gelen yanıt kaçtı ama yine de tek lider Tayyip diyordu. Yani bu seçim Recep Tayyip Erdoğan ve diğerleri arasında görüyordu. Partilerin vaadine bakan yok.
 TAYYİP’İN HAKKINDAN
SADECE CEM UZAN GELİR
Taksici Ökkeş, kendiliğinden lafı Genç Parti’ye Cem Uzan’a getirdi. Cem Uzan’ın girdiği seçimlerde oyunu o seçimlerde Genç Partiye vermiş. Neden dediğimde ise çok etkileyici biriydi. Ülkenin gündemini iyi biliyordu ve etkileyici idi. Bugün diğer parti liderlerinden böyle bir duruş yok. Tayyip’in hakkında tek Cem Uzan gelebilir demesi de, bu seyahatin en ilginç saptamasıydı.