İsveç’ten Türkiye’ye turist akını artık dibe vurdu. Yaklaşık 30 yıldır bu ülkede yaşıyorum. Yılda en azından 4-5 kez Türkiye’ye gitmişimdir.

Ancak bu sene uçak fiyatları ucuzlukta nerdeyse dibe vurdu. Önümüzdeki hafta Perşembe günü  Stockholm Atatürk Hava limanı Atlas Jet ile hem de gidiş-dönüş yaklaşık 90 lira.
Üzüleyim mi, sevineyim mi? diye kendime sordum. O gün uçmam mümkün olmadığı için 90 liralık bileti kaçırdım. Eğer gün olarak bana uysaydı, 30 yılın rekorunu kıracaktım. Bunu da Türkiye’nin turizmde vurduğu dibi göstermesi açısından kötü bir anı olsa da saklayacaktım.
SEVİNELİM Mİ ÜZÜLELİM Mİ?
İsveç’te Türkiye’ye son yıllarda öyle bir ilgi vardı ki, Türk Hava Yolları bile seferlerini hem Antalya, hem de İstanbul ve İzmir olarak artırmıştı.
Yıllardır, Türk Hava Yollarının (THY) hâkimiyetindeki bu destinasyona Pegasus’da gözünü dikip o da ikinci Türk bayraklı şirket olarak yıllar önce geldi.
Yani Türkiye ilgisi, Türk bayraklı uçakların şirketlerin cazibesini çekiyordu. Şimdi de Global Atlas Jet İsveç’e uçan üçüncü Türk bayraklı şirket oldu.
Ancak Global Atlas Jet’in şansı yokmuş. O gelince, Türkiye’deki terör tırmanışa geçti. İstanbul ve Ankara’daki bombaların patlaması ve bunun tüm dünya ve İsveç’te yarattığı korku ve endişe Türkiye ilgisini de birden bire kesti.
Hani ticarette çok kullanılan bir söz vardır da “Yaprak kımıldamıyor” diye işte bugün İsveç’ten Türkiye’ye yaprak kımıldamıyor.
İsveç’in başkenti Stockholm’de bir büfe işletmeciliği de yapıyorum. Müşterilerimizin yüzde 95’i İsveçlilerden oluşuyor. Yani İsveç medyasında duymadan direk halk ile alışverişte yaptığımız konuşmalarda, turizmcilerin beklentilerini doğrular nitelikte. Her sene Türk olduğumuz için Türkiye’ye bilet aldığını müjdeleyen ve Türkiye hakkında bilgi toplayanlar, bu sene Türkiye’deki terör nedeniyle tatil adresini değiştirdiklerini söylüyorlar. Direk onlardan duymasam, acaba diyeceğim. İsveç medyasından duysam, yine acaba diyeceğim. Ancak, direk sokaktan geliyor bu yorumlar. O nedenle, bizim gazetecilerin çok söylediği mutfaktan geliyor haber. Türkiye sadece bu sene değil, bir kaç sene bu dipten zor kurtulur. O da bizi üzüyor.
YILLAR ÖNCE 500 KRON’A GİTMİŞTİM
Yıllar önce de İsveç’e charter seferler düzenleyen Expresresor diye Türk bayraklı uçak şirketi vardı. Onlarla kış aylarından 500 Kron’a Antalya’ya uçmuştum. Şimdi fiyatlar Türkiye’deki terör korkusu nedeniyle etkilenen uçak yolcularından 300 Kron’a 90 liraya geriledi. Uçakta böyle peki otel ve her şey dahil otel ücretlerinde de aynı içler acısı durum ile karşı karşıyayız.
Yani Türkiye bu sene her şey için de bile nerdeyse bedava fiyata satılıyor. Her şey için de 1 hafta fiyatla 1 kişi  Detur’da 400 liradan satılıyordu. Bu fiyatlarla satışlarda beklenen ilgiyi görmüyor. Yani Türkiye İsveç’te dip yaptı.
Özellikle yatçılar Türkiye pazarındaki yaprak kımıldamayan ticaretten dolayı Yunanistan adalarına ve koylarına yöneldiler.
Antalya’daki 5 yıldızlı oteller bile havlu atmış. 5 yıldızlı oteller 29 liraya pazarlayacağına yönelik haberler de geliyor. Antalya da durum böyle ise Marmaris ve Bodrum’daki turizmcilerin Allah yardımcısı olsun dilemek geliyor insanın içinden.
BU SEFER TEĞET GEÇMEYECEK GİBİ
Bir zamanlar Avrupa’da yaşanan kriz nedeniyle Türkiye’ye vurmayacağı ’’Teğet’’ geçip, geçmeyeceği tartışması vardı. Şu anda Türkiye’yi yönetenler, terörün Türk turizmine etkisinin ne olacağı konusunda ne teğet geçecek diyorlar ne de başka bir açıklama yapıyorlar.
Herhalde bu sefer umutları ve cesaretleri yok.