Dünyanın en prestijli ödülleri arasında yer alan Alfred Nobel ödüllerini Türkiye bir tarihte hayal bile edemezdi. Yaklaşık 9 yıl önce yazar Orhan Pamuk, Edebiyat ile Türkiye’ye bunu getirdi.

Bu yılda Amerika’da yaşayan Türk ve Amerikan vatandaşı olan Prof. Dr. Aziz Sancar ile Kimya dalında ikincisini kazandık. İki Nobel iki farklı dal ve 2 ayrı kişilik.
Şimdiye kadar adı Nobel alacaklar listesinde olan ancak ömrü vefa etmeyen Yaşar Kemal adı da yıllardır Nobel ile geçti. Bundan sonra 3’ncüsü gelir mi bilemeyiz?
İki ayrı kişi, iki ayrı Nobel demekteki kastım, Orhan Pamuk’un Edebiyat dalında kazandığı Nobel’i çok tartışmalıydı. Orhan Pamuk’un sözde Ermeni Soykırımı konusunda bu soykırımı tanıyan yöndeki açıklamaları Orhan Pamuk’un Nobel’ine gölge düşürmüştü.
Türkiye’de bazı çevreler Orhan Pamuk’un bu ödülüne, gururla yaklaşamadılar.
Ancak Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ödülünde böyle bir dedikodu, ya da şaibe aramak  bile su kaldırmaz.
Şaibesiz, bileğinin, yüreğinin, aklın yolu ile insanlık tarihine ışık tutacak çalışmaları ile bu ödülü aldı. Sayın Sancar ile İsveç’e ödülünü alma nedeniyle geldiği
İsveç Akademisi’nde bizzat tanışma imkanım oldu.
Böyle bir insanı tanımaktan ayrıca da büyük bir şeref duydum. Çünkü çok samimi, insana tepeden bakmayan, tam bir Anadolu insanı. Her şeyi sizinle çok samimi bir şekilde paylaşan bir yapısı var. Yaklaşık 35 yıldır gazetecilik yapıyorum, ben de gazetecilik açısından çok iyi intibalar bıraktı. Bu ödül gerçekten sahibini bulmuş dedirtiyordu.
BU SORUNUN CEVABIMI HEP ARAYACAĞIM
Yazıma başlarken, İsveç’ten Bir Aziz Sancar, Geçti sözü klasik bir başlık gibi gelse de çok manidar buldum. Orhan Pamuk’ta geçti ancak Aziz Sancar gerçekten daha bir başkaydı.
Bir kere duruşu, söylemleri itibariyle gerçek bir Türkiye hayranı ve aynı zamanda devletine, milletine toz kondurmayan tam bir yurtseverdi. Yurtdışında iken, Türkiye hakkında gelebilecek her soruya yanıt verirken, adeta seçerek konuşan bir üsluba sahip. Onun  ağzından Türkiye hakkında kötü bir eleştiri duymak mümkün değil. Türk ve Amerikan vatandaşı olmasına rağmen, yakasında her girdiği yerde Türk bayrağı rozetini takarak dalgalandırdı.
Bu büyük insan aynı zamanda, bugünlerde en çok duymak istediğimiz,
Cumhuriyet ve Atatürk aşığı. Atatürk’ü ağzına alırken, Cumhuriyet reformlarını gerçekleştirmiş, tüm Cumhuriyet devrimcilerini, silah arkadaşlarını da unutmuyor.
Hemen de ekliyor, ’’Bu ödülü Cumhuriyet devrimlerine, Atatürk’e onun silah arkadaşlarına borçluyum. Bu ödülü onlara hediye ediyorum’’ dedi.
Ancak, her nedense bu söylemi Türkiye’de yankı bulmadı. Bu bana çok ilginç ve manidar geldi.
PUTİN SÖZLERİ DAHA ÖNEMLİ BULUNDU
Aziz Sancar’ın ödül töreninden önce İsveç Akademisindeki açıklamaları hakikaten çok ilginçti. Burada verilen mesajlarda Aziz Sancar’ın Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin hakkında sarf ettiği ’’Allah Putin’e akıl versin’’ sözü Atatürk ve Cumhuriyet’ten daha mı önemliydi. Düşünün bir Türk bilim dalında dünya insanlığının baş belası olan kanser için yaptığı araştırmadan dolayı dünyanın en prestijli ödülüne layık görülüyor. Bu ödülün perde arkasını vurgularken de Cumhuriyet kurulmasaydı, Atatürk ve arkadaşları olmasaydı, ben bu ödülü alamazdım demeye getiriyor.
Ancak bizim Türk medyası tarafından çarptırılarak, siyasi masaj haline getiriliyor. İşte bir kanser araştırmacısının, ’’Allah, Putin’e akıl versin’ ’açıklamasındaki gibi.
Nobel ülkesi İsveç’te bu rezaleti de gördük.