Kim Türk, kim Kürt bilmeden yıllardır aynı mahallede soludular. Aynı camiye, okula işyerlerinde gittiler. Aynı metroya bindiler, birlikte bayram namazı kıldılar. Evden ilk çıktıklarında birbirlerinin yüzünü gördüler. İlk yıllarda belki de yatacak yer bulamadıkları için aynı evlerin odalarında, kader ortaklığı yaptılar. Şimdi ise kahve saldırıları ile büyük tahrik altındalar.

Nereden mi bahsediyor? Stockholm’ün banliyölerinden Fittja’dan.
Türk ve Kürtlerin en yoğun yaşadığı bir semttir.
Sevgililer gününden bir gün evvel, bir grup PKK’lı militan, İsveç’teki Türklerin en eski derneğinin Botkyrka’daki lokalini taşlı sopalı basarak akıllarınca ses getirecek eylem yaptılar ki çok tehlikeli bir oyundu bu.
Çünkü o dernek Stockholm’deki Türk sivil toplum örgütleri arasında en Türk milliyetçisi olarak bilinen bir Türk Derneği idi.
Yani arı kovanına parmak sokmak gibi seçilmiş bir dernekti.

AMAÇ PROVAKE ETMEK

Bu saldırganların tek amacı vardı. Türkiye’de yaşanan olayları İsveç kamuoyuna taşımak için olay çıkarıp, Türkler ile Kürtlerin kavgasını medyaya taşımaktı.
Allah’a şükür onların evdeki hesabı çarşıya uymadan bu olay birkaç taş atmak ile sonlandı.  Dernek lokalinden çıkan Türkler, verdikleri röportajlarda, dikkatli ve temkinli bir şekilde PKK adını vermekten kaçındılar. İnternete düşen görüntülerde ise PKK lideri Abdullah Öcalan’ın resimli yeleklerini giyen gençler tarafından bunun yapıldığı açık ve net görüldü.

Yani tamamen bir kışkırtma operasyonu idi. Türkiye’den yaklaşık 3 bin kilometre uzaklıkta meydana gelen bu olayın nedeni Türkiye kaynaklı.
Yani Türk Silahlı Kuvvetlerinin PKK ile girdiği mücadelenin bir sonucunda, olaylar Türkiye dışı ama Türklerin de yaşadığı merkezlere taşınmak isteniyor ve dünya kamuoyunun ilgisinin çekilmesi isteniyor.

YILLARDIR AYNI STRATEJİ

Zaten yıllardır da hep bu taktik yaşama geçiriliyor mu? İçeride sıkışan PKK, son çare olarak bu tip eylemlerde nefes almak istiyor. Birkaç gün sonra da meydanlarda toplanarak protestolar yapılacak duyumlarını şimdiden aldım bile.
Sorunun bu tarafı biraz magazin oluyor. Yaşamın gerçeklerine dönecek olursa, her yerde aynı strateji yaşanıyor ve insanları karşı karşıya getirmek, düşmanlık ve nefret duygularını yaymak amaçlanıyor.
Bu anlattığım Botkyrka belediye sınırlarında çok sayıda Konya civarından gelen Türkler ve Kürtler oturuyorlar.

ESKİDEN HEPSİ BİR ARADA İDİ ŞİMDİ NE OLDU?

Çok eski yıllarda, Türk ve Kürt ayırımı bu kadar derin değildi. Hepsi aynı dernek lokallerine ve camilere gidip arkadaşça, dostça birliktelikleri yaşarlarda ki hatta kimin Türk, kimin Kürt olduğunu dahi bilmezlerdi.
Son 20 yılda PKK terörü ile bu dostluklar ve arkadaşlıklar ayrıldı. Aralarında  30 metre mesafede bir ayrılık oldu. Biri Türk Derneği, bir Kürt Derneği oldu ve PKK varlığı Türk –Kürt kardeşliğini bozdu.
Demek istediğim şu, en son saldırıdan sonra o bölgede yaşamak daha da zor olacak. Çünkü yoğun bir Türk ve Kürt nüfusu yaşıyor. Her binada birlikte oturuyorlar, kapı komşuları.

KORKUM GENÇLERDE

İki gün sonra bu ateş yumağı konuşula, konuşula bir de bilinçli PKK yandaşlarının tetiklemesi ile olayların daha büyük boyutlara gitmesi işten bile değil. Yani, bu tip olayların sıçraması bir anda tüm İsveç’teki Türk ve Kürt kardeşliğine zarar verecek niteliktedir.
Burada yaşanacak bir acı tablo, bir anda tüm Avrupa’yı da çok rahatlıkla sarabilir. Ancak insanlarımız da, sağın, solun kışkırtması ile eline taş, sopa alarak en azından din kardeşi olduğu ve masum insanların oturduğu lokali basmamaları lazım.
Bakın, Suriye’den kaçan insanları gözünüzün önüne getirelim. İnsanlar, rahat ve huzurlu bir yaşam için ülkelerini terk ediyorlar. Yaşamlarını ölümcül tehlikelere atıyorlar. Biz niye cennet gibi Türkiye’mizin değerini bilmeyiz.
Bu ülke, Türk’e de, Kürt’e de, Suriyeli’ye de yeter.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ve Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’na sesleniyorum;
İsveç başta, Türklerin yoğun yaşadığı Avrupa ülkelerinde başlayan PKK tahriklerine karşı acilen bu ülkelerle temasa geçin, bu tehlikeli oyunu bozun, durdurun.