Türkiye’nin Rus savaş uçağını sınır ihlali nedeniyle  savunma amaçlı vurması ve düşürmesine Türkiye’de yaşayanlar gibi bende  ilk bakışta ’’İyi olmuş’’dedim.

Bu herkesin normal bir içgüdüsel savunma duygusu. Vatanına saldırı tehlikesindeki herkesin ruh halini tarif eder. Tabii ki, günler geçince olayın boyutları ortaya çıkınca insanı daha soğuk duyarlı düşünmeye itiyor.
Rusya, tarihten beri komşun. Uzun yıllar bu ülke ile savaşmış olmana rağmen gün gelmiş, kurtuluş mücadelende bu ülke sana koltuk çıkmış ve işbirlikleri sonucu bu mücadelende önemli rol oynamış.
Soğuk savaş döneminde bile Sovyetler Birliği yani Rusya sana saldırmamış. Peki, şimdi saldıracak bir sebep var mı?
Öte yandan görüldüğü kadarıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok iyi ilişkileri de vardı. Putin, Erdoğan’ı Saray’ında ziyaret etti. Erdoğan, Putin’ en üst düzeyde karşıladı. Saldırıdan 1 hafta önce Antalya’da Türkiye’nin ev sahipliğindeki G-20 zirvesine Putin diğer dünya liderleri ile birlikte katıldı. Aile fotoğrafı çektirdiler. Putin, IŞİD konusunda Türkiye adını vermeden, bazı anlamlı konuşma yapsa da, yine de el sıkışabilecek düzeyde bir ilişki içindeydik.
ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKEN BİR DÜŞÜRME!
Türk savaş uçağının, bir Rus savaş uçağını düşürmesini zaman geçtikçe insan anlamakta zorluk çekiyor. Bu kadar iyi giden ilişkiler, nasıl bir anda bu noktaya geldi diye.  Zaman geldi, Türkiye AB’ye kızdı. Putin’e yanaşarak AB’ye bile tavır koydu.
Gelinen noktada Türkiye uçak krizini Rusya’nın fazla abartmamasını, Putin ise uluslararası prestijini düşünerek, Türkiye’den özür dilemesini istiyor, Türkiye ise tükürdüğünü yalamak istemiyor.
Bu konuda bir arabulucu da yok gibi. Türkiye diplomasi de köşeye sıkışmış durumda. Oysa diplomasi de üstün olsa suya, sabuna dokunmadan bir manevra ile çok rahat kurtulabilir ama nasıl?
İki ülke Dışişleri Bakanlarının buluşması Obama-Putin görüşmesinden sonra ortaya çıktı. Peki, Obama neden Putin ile Erdoğan’ı buluşturamadı?
OLAYI HEMEN MAGAZİNLEŞTİRDİK
Bu süreçte Rusya kaynaklı yaptırımlar ve daha çok Türkiye’nin uğrayacağı ekonomik zararlar ve tablolar konuşulmaya başlandı. Türkiye, bu kış Rus doğal gazının kesileceği endişesi ile hemen alternatif pazar arayışında. Daha şimdiden domates almaktan vazgeçen Ruslar sayesinde Türk pazarında domates ucuzlamış bile. Geçen gün yandaş bir televizyon kanalı, Rus doğal gazı kesilirse ne yaparsanız diye sokaktaki vatandaşlara mikrofon uzattı. Gelen yanıtlarda, tezek yakarız oldu. Yani olayı hemen magazinleştirdik.
İSVEÇ NİYE RUS DENİZALTILARINI BATIRMAZ?
Yazımın başlığına gelirsek, yıllardır İsveç’te hep Rus denizaltılarının, İsveç karasularında görüldüğü haberlerini medyadan okuruz.
Ancak bir gün olsun, bu kadar ileri teknolojiye sahip olan İsveç, bu olaya tanık olmasına rağmen Rus denizaltılarını vurmaz ve batırmaz.
Bu sadece medya da çıkan haberlerle kalır. İsveçli uzmanlar, Rusya’nın İsveç’e saldırmayacağı ihtimalini bildirdikleri için bunu Nato’ya dahi götürmezler. Yine bu uzmanlar, Rusya İsveç’e saldırsa, bir dünya savaşının çıkacağında birleşirler. İktidardaki hükümetlerde, bu konuda öyle ciddi bir tavır almazlar.
Olayın bir de tabii ekonomik tarafı var. İsveç’te bizim gibi duygusal hareket etse, tribüne oynasa vurur. Ancak o mantığı ile hareket ediyor. İsveç ile Rusya arasında da ticareti ve ortak projeleri var. İş vurma ile kalsa onlar da vururlar Ancak, milyon dolar projeler ve ticari ilişkilerde rafa kalkar.
Demek ki, devlet  yönetmek kolay değil. İsveç’ten alacağımız çok dersler var.