BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu,”Sizin fitne ateşinize karşı bizde kardeşlik aşkı var. İstilacıların istila ateşine karşı istiklal aşkımız ne kadar köklüyse; fitnecilerin, bölücülerin, teröristlerin fitne ateşine karşı kardeşlik aşkımız da o derece büyüktür” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 13 yıl aradan sonra Bakanlar Kurulu’nun ilk kez Ankara dışında toplanacağı Şanlıurfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü etkinliklerine katıldı. GAP Spor Salonu’nda düzenlenen kutlama programına katılanlara hitap eden Davutoğlu, İstiklal Madalyası’nın Şanlıurfa için gecikmiş bir hak olduğunu söyledi. 1 Kasım seçimlerinden sonra Şanlıurfa’yı farklı şekilde ziyaret etmek istediklerini dile getiren Davutoğlu şöyle dedi:
“Size yüce meclisimizden bir hediye, bir de Rabbimizden güzel bir hediyeyle geldik. Düşündük, baktık ki Şanlıurfa’nın gecikmiş bir hakkı var. İstiklal Madalyası hak, gecikmiş ama hiçbir zaman manevi olarak terk edilmemiş bir hak. Gönlümüzde Şanlıurfa aşkı, elimizde İstiklal Madalyasıyla 11 Nisan’da 96’ncı Kurtuluş yıldönümünde Şanlıurfa’dayız. En kısa şekilde bu hediyeyi alabilmek için, bu hediyeyi Şanlıurfa’ya takdim edebilmek için arkadaşlara gerekli talimatları verdik. Çok kısa sürede TBMM Başkanımız İsmail Kahraman’ın liderliğinde meclisimiz tam bir mutabakatla İstiklal Madalyası kararını verdi. Sayın Meclis Başkanımıza ve bütün milletvekillerine teşekkür ediyorum. Şanlıurfa bunu hak etmişti. Bu kararı duyduğu, önüne bu karar geldiği anda hiç gecikmeden onaylayarak Şanlıurfa’ya bu hediyeyle gelmemizi sağlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum.”

“SYKES-PİCOT DEDİLER, ŞANLIURFA’YI

KARDEŞLERİNDEN AYIRMAYA ÇALIŞTILAR”

İman, istiklal ve kardeşlik aşkının Şanlıurfa’da bir arada olduğunu dile getiren Başbakan Davutoğlu, “Şanlıurfa’da doğan istiklal aşkının inşallah Halep şafağında da doğması için hepimiz dua ediyoruz. Bir gün Halep de özgür olacak, Rakka da özgür olacak. Humus da Şam da özgür olacak inşallah. Birileri haritalar çizdi. Sykes-Picot dediler. O haritalarla Şanlıurfa’yı kardeşlerinden ayırmaya çalıştılar. Yüz yıl sonra Şanlıurfa o kardeşlerine bağrını açtı. Ey Şanlıurfalılar, Halil-ür Rahman sofrasını kardeşlerinize açtınız ya Allah sizi hiçbir zaman sahipsiz bırakmaz. Hepinize teşekkür borçluyuz” diye konuştu.

“BİRİLERİ FİTNE ATEŞİ YAKMAYA ÇALIŞIYOR”

Suriye ve Irak’taki ateşin Türkiye’ye sıçramasını isteyenlerin olduğunu savunan Davutoğlu, “Birileri fitne ateşi yakmaya çalışıyor. Birileri Suriye’de, Irak’ta yanan o ateşin Türkiye’ye sıçramasını istiyor. Birileri bu topraklarda ezeli ve ebedi olarak kardeş olmuş 78 milyonun arasına etnik, mezhebi çatışmayı sokmak istiyor. Şimdi biz Şanlıurfa’dan İstiklal Madalyası için yan yana savaşmış; Türklerin, Kürtlerin, Arapların şehrinden sesleniyoruz. Sizin fitne ateşinize karşı bizde kardeşlik aşkı var. İstilacıların istila ateşine karşı istiklal aşkımız ne kadar köklüyse; fitnecilerin, bölücülerin, teröristlerin fitne ateşine karşı kardeşlik aşkımız da o derece büyüktür” diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu illerinde terörle mücadele operasyonlarının sürdüğünü, kendisinin de bu kentleri dolaştığını anlatan Davutoğlu, “Bu bölücülere, bu teröristlerin fitne ateşine karşı 23 Temmuz’dan bu yana şanlı bir mücadele yürütüyoruz. Her yerde, her ilçede, her şehirde sizin yaktığınız istiklal ateşi bugün aşkı, her yerde.
Onun için son 2 ay içinde doğu ve güneydoğuda her vilayetimizi dolaşıyorum. Mardin’de, Silopi’de, Bingöl’de, Van’da ve geçen hafta Diyarbakır’da buluştuk. Size Diyarbekir’in selamını getirdim. Size İzmirlilerin, İstanbulluların selamını getirdim. İşte burada, Şanlıurfa’nın İstiklal Günü’nde bir kez daha en gür sedayı haykırıyoruz. Biz istiklalimizi sonuna kadar koruyacağız. Biz istiklalimizin sembolü olan al bayrağı sonuna kadar bu semalarda dalgalandıracağız” diye konuştu.