IŞİD, PKK , KAP VE YPG’NİN TERÖR OLAYLARI ANCAK GÜÇLÜ MİT İLE ÖNLENİR…
Kilis neredeyse her gün IŞİD terör örgütünün roketli, bombalı saldırılarına uğruyor. Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne yapılan bombalı saldırının sorumlusu yine IŞİD görülüyor. Daha önce birçok terör saldırısında da IŞİD parmağı olduğu belirlenmişti.

++
IŞİD son zamanlarda Türkiye’ye yönelik saldırılarını neden artırdı?
ABD ve Rusya başta olmak üzere dev askeri güçlerin saldırıları karşısında bunalan ve kritik mevzilerini kaybeden IŞİD, militanlarına ve taraftarlarına moral vermek için Türkiye’yi seçti. Ülkemizde düzenlediği eylemlerle “Bakın biz dağılmıyoruz. Hâlâ güçlüyüz” demek istiyor.
IŞİD’in topraklarımızı hedef seçmesinin bir diğer nedeni ise şu:
Rusya’nın savaş uçağını sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle düşürdükten sonra Suriye üzerinde savaş uçaklarımız uçamaz oldu. Çünkü Rusya’nın mukabil saldırıda bulunmasından endişe ediliyor. Bu nedenle IŞİD hedefleri havadan vurulamıyor.
++
İkinci ve önemli bir diğer soruya gelelim:
IŞİD’in saldırıları neden önlenemiyor?
Canlı bomba eylemlerinin önlenemeyiş nedeni, istihbarat yetersizliğidir.
Kilis’e yönelik roket saldırılarına karşı koyamayışımız ise galiba savaş teknolojimizdeki sorunlardan kaynaklanıyor.
Roket savar sistemlerini bugüne kadar satın almadığımız gibi kendimiz de geliştirememişiz demek ki…
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer bu konuyu Meclis gündemine taşıdı.
“Kilis’te bugüne kadar 18 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan IŞİD roketlerini karşılayacak bir sistem neden kurulamadı? Aselsan, Havelsan ve Roketsan’ın, roketlerin Türk sınırına gelmeden engellenmesi için yaptığı bir şey var mıdır? Türkiye’nin şu anda yaşamakta olduğu roket tehdidini yaşayan başka ülkeler bu sorunu nasıl çözdü? Onların geliştirdiği savunma teknolojilerinin örnek alınması söz konusu mudur?” diye soruyor Çakırözer.
Bakalım, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı bu soruları nasıl yanıtlayacak?
++
Bir yanda büyük devletlerden aldığı destekle pes etmeyip ayakta durmayı başaran PKK-PYD teröristleri, diğer yanda IŞİD terörü.
Öyle anlaşılıyor ki rahat nefes almamız için daha çok beklememiz gerekecek.