Beyaz Saray’da Erdoğan’ın Trump’la yaptığı yüz yüze görüşme ne yazık ki beklentilerimizi karşılamadı. ABD, PYD ve Gülen konusunda bugüne kadar sürdürdüğü tavrını bundan böyle de sürdüreceğini açıkça ortaya koydu.

++

Erdoğan, Trump’a, “PYD, Türkiye’yi bölmeye çalışan PKK’nın uzantısıdır. Bu örgüte silah yardımı yapmanız doğru değil” dedi.
Bu mesaj karşısında Trump’ın hiç olmazsa, “Konuyu yeniden gözden geçireceğiz” demesi gerekirdi.
Ama Trump, “PKK’yı terör örgütü olarak kabul ettiklerini” söylemekle yetindi.
Yani, ABD, YPG’yi, PKK’dan ayrı değerlendiriyor ve onlarla işbirliği yapmakta hiçbir sakınca görmüyor.
++
Beyaz Saray’da Erdoğan’ın masaya getirdiği ikinci konu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün elabaşısı Fetullah Gülen’in iade edilmesiydi.
15 Temmuz darbe girişiminden bahseden Erdoğan, bu girişimin sorumlusu Gülen’in yargılanmak üzere iade edilmesi gerektiğini vurguladı. Ne var ki Trump, iade konusunda da umut vermedi.
++
İki hayati konuda beklentilerimizin çok uzağında bir tavır sergileyen ABD Başkanı’nın, “Türkiye ile başarılı ve güçlü ilişkilerimiz var, daha iyi bir düzeye getireceğimizi düşünüyorum. DEAŞ ve PKK terör örgütlerine karşı mücadelesinde Türkiye’ye destek veriyoruz” demesi ciddiye alınamaz.
Böyle bir tutum bizi ancak acı acı gülümsetir.
++
Türkiye’den ABD’ye gidiş-geliş 24 saatlik bir yolculuğu gerektiriyor.
Böylesine zahmetli bir yolculuk yapan Erdoğan’a, Trump’ın baş başa görüşmek için sadece 22 dakika ayırması da pek nazik bir davranış değil doğrusu.
Erdoğan’ın Trump’la görüştüğü gün, Beyaz Saray’ın sözcüsü konumundaki Washington Post gazetesinde Fetullah Gülen’in yazdığı makalenin yayımlanması da herhalde “skandal” sözcüğüyle izah edilebilir ancak…
++
Sonuç olarak, Beyaz Saray’daki zirveden bizim için iyi bir sonuç çıkmadı.
ABD, bundan böyle de bildiğini okumaya kararlı görünüyor.
Bu durumda, “nokta” yı koyup “başımızın çaresine bakar mıyız”, yoksa böyle devam mı ederiz?
Yanıtı merakla beklenen soru şimdi budur.