İşte o şefkat planı!

0
127

Başbakan Davutoğlu’nun yarın (Cuma) Mardin’de açıklayacağı “Güneydoğu Eylem Planı” belli oldu. Planın en önemli özelliği terörden zarar gören sivil halka pozitif ayrımcılık uygulamak olacak.

İşte o planın ayrıntıları:

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ desteğiyle yıkılan ev ve işyerlerini hızla onaracak ya da yeniden yapacak. Bu süre içinde yöre halkına kira desteği sağlanacak.
-Maliye Bakanlığı bölge esnafının vergi borçlarını erteleyecek ve işlerini yeniden rayına oturtmaları için faizsiz kredi açılmasını sağlayacak.
-Milli Eğitim Bakanlığı, terör yüzünden okullarına gidemeyen öğrencilere telafi eğitimi verecek, özel kurslar açacak.
-Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, terörden etkilenen başta çocuklar olmak üzere tüm yöre halkına psikolojik destek uygulayacak.
-Kültür ve Turizm Bakanlığı, terör yüzünden zarar gören tarihi özelliği olan yapıların bir an önce aslına uygun biçimde restorasyonu için harekete geçecek.
-Ekonomi Bakanlığı, Güneydoğu’ya yatırım yapacak sanayici ve işadamlarına özel krediler açılmasını teşvik edecek.
-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, istihdamı özendirmek ve her evden en az bir kişinin iş sahibi olmasını sağlamak amacıyla çalışanların sosyal güvenlik primlerini düşürecek.
-İçişleri Bakanlığı, bölgede güvenliğin bir daha bozulmaması için yeni düzenlemeler yapacak, bu çerçevede bölgede sadece teröre karşı özel eğitim görmüş polisler görev alacak, ayrıca kritik yerlere yeni karakollar kurulacak.
-Gençlik ve Spor Bakanlığı, bölgedeki gençlerin spora yönelmesi için girişimlerde bulunarak yeni spor alanları açacak, spor yapacak gençlere malzeme verecek.
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bölge halkının yoğun biçimde şikayetçi olduğu elektrik kesintilerinin asgariye inmesi için ek tedbirlere başvuracak, dağıtım santralleri gözden geçirilecek.
-Güneydoğu’da “Şefkat Planı”nın uygulanmasında Başbakan Davutoğlu koordinasyonu bizzat sağlayacak.
-Güneydoğu’ya yönelik çalışmalar en geç altı ay içinde bitirilecek.
++
Dileriz, bu plan eksiksiz uygulanır ve Güneydoğu halkı rahat bir nefes alır.

Paylaş
Önceki İçerikKastamonu krosçuları bekliyor
Sonraki İçerikKral çıplak
Nuri Kayış

Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.