Başbakan Davutoğlu’nun yarın (Cuma) Mardin’de açıklayacağı “Güneydoğu Eylem Planı” belli oldu. Planın en önemli özelliği terörden zarar gören sivil halka pozitif ayrımcılık uygulamak olacak.

İşte o planın ayrıntıları:

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ desteğiyle yıkılan ev ve işyerlerini hızla onaracak ya da yeniden yapacak. Bu süre içinde yöre halkına kira desteği sağlanacak.
-Maliye Bakanlığı bölge esnafının vergi borçlarını erteleyecek ve işlerini yeniden rayına oturtmaları için faizsiz kredi açılmasını sağlayacak.
-Milli Eğitim Bakanlığı, terör yüzünden okullarına gidemeyen öğrencilere telafi eğitimi verecek, özel kurslar açacak.
-Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, terörden etkilenen başta çocuklar olmak üzere tüm yöre halkına psikolojik destek uygulayacak.
-Kültür ve Turizm Bakanlığı, terör yüzünden zarar gören tarihi özelliği olan yapıların bir an önce aslına uygun biçimde restorasyonu için harekete geçecek.
-Ekonomi Bakanlığı, Güneydoğu’ya yatırım yapacak sanayici ve işadamlarına özel krediler açılmasını teşvik edecek.
-Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, istihdamı özendirmek ve her evden en az bir kişinin iş sahibi olmasını sağlamak amacıyla çalışanların sosyal güvenlik primlerini düşürecek.
-İçişleri Bakanlığı, bölgede güvenliğin bir daha bozulmaması için yeni düzenlemeler yapacak, bu çerçevede bölgede sadece teröre karşı özel eğitim görmüş polisler görev alacak, ayrıca kritik yerlere yeni karakollar kurulacak.
-Gençlik ve Spor Bakanlığı, bölgedeki gençlerin spora yönelmesi için girişimlerde bulunarak yeni spor alanları açacak, spor yapacak gençlere malzeme verecek.
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bölge halkının yoğun biçimde şikayetçi olduğu elektrik kesintilerinin asgariye inmesi için ek tedbirlere başvuracak, dağıtım santralleri gözden geçirilecek.
-Güneydoğu’da “Şefkat Planı”nın uygulanmasında Başbakan Davutoğlu koordinasyonu bizzat sağlayacak.
-Güneydoğu’ya yönelik çalışmalar en geç altı ay içinde bitirilecek.
++
Dileriz, bu plan eksiksiz uygulanır ve Güneydoğu halkı rahat bir nefes alır.