Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) “Terörün Finansal Kaynakları” ile ilgili hazırladığı raporda önemli saptamalar var.

terörRapora göre, terör örgütlerinin kurulup ayakta kalmasında dış desteğin payı büyük. Böyle bir destek olmadan terörün faaliyetlerini sürdürmesi ve sadece iç kaynaklarla beslenme, barınma, eğitim, silah vb. ihtiyaçlarını karşılaması son derece zor.
Terör örgütlerine destek veren ülkeler, örgütlere sığınma hakkı vererek; dernek, yayın organı gibi yan kuruluşlar açmasına göz yumarak; kamp, silah, cephane ve mühimmat yardımı yaparak; barınma, giyecek, yiyecek gibi lojistik imkan sağlayarak yardımda bulunuyor.
++
Raporda, terör örgütlerinin önemli gelir kaynaklarından birinin uyuşturucu kaçakçılığı olduğu vurgulanıyor, şu tespit yapılıyor:
“Getirisi çok yüksek, nakliyesi kolay, alıcısı bol, talep elastikiyeti sert, tedavüldeki değerli para karşılığı takası mümkün, üretimi zahmetsiz, pazarlama ağı kolay bir mal olan uyuşturucu, terör örgütleri için önemli bir gelir kaynağıdır.”
++
MASAK raporunda, şu ifadeler de dikkati çekiyor:

“Fidye amaçlı adam kaçırma faaliyetleri örgütlerin kullandığı finansman yöntemlerinden biridir. Haraç toplama terör örgütlerinde bir diğer gelir elde etme aracıdır.
Örgütler sahte para basmanın yanı sıra, sahte pasaport basmada da uzmanlaşmışlardır. Başta kendi mensuplarına sahte pasaport ve kimlik basan örgütler, talep halinde organize suç örgütlerine de sahte pasaport ve kimlik basarak gelir temin edebilmektedirler.
Yasadışı göç organizasyonları ile yakın bağlantı içinde olan terör örgütleri insan kaçakçılığı vasıtasıyla hem kendilerine maddi gelir sağlamakta hem de eleman temin etmek yoluna gitmektedirler.
Yasal görünümlü kimi yan kuruluşlar adına toplanan aidat, bağış ve yardımlar, örgütsel yayınlardan elde edilen paralar da terör örgütlerinin kasalarına girmektedir.
Bunların dışında dolandırıcılık, soygun, gasp ve hırsızlık gibi yasadışı eylemler de terörün finansman kaynakları arasında yer alıyor.
++
Devlet, PKK ve IŞİD’le mücadele ederken bu raporda vurgulanan hususları herhalde göz önüne alıyordur.