HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın partisinin grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “HDP var oldukça, HDP’liler nefes aldığı müddetçe sen başkan olamayacaksın” demesi siyaset gündeminin önemli maddelerinden biri haline geldi.
Peki, Demirtaş bu sözleriyle ne demek istiyor, neye güvenerek Erdoğan’ın başkan olmasına engel olacaklarını söylüyor?
++
Bana kalırsa Demirtaş, CHP’nin sol kanadında bulunan seçmenin hiç olmazsa bir bölümü ile barajı aşamayacakları bugünden belli soldaki küçük partilerin seçmenlerinin 7 Haziran’daki seçimde HDP’yi destekleyeceğini düşünüyor, planını bunun üzerine yapıyor.
Demirtaş seçim kampanyası boyunca sol seçmen üzerine oynayacak, onlara muhtemelen şu mesajı verecek:
HDP barajı aşamazsa Ak Parti Erdoğan’ı başkan yapacak Anayasa değişikliği için gerekli 376 milletvekilini bulabilir. En azından Anayasa değişikliğini referanduma götürecek 330 milletvekili seçtirebilir. Erdoğan’ın başkan olmasını yani ülkeye diktatörlük rejiminin gelmesini istemeyenler hangi partiden olursa olsun bu seçimde yüzde 10 barajını aşabilmesi için HDP’yi desteklemelidir. HDP barajı aşarsa Doğu ve Güneydoğu illerindeki büyük gücü sayesinde 100’e yakın milletvekili çıkarabilir. CHP ve MHP’nin çıkaracağı milletvekili sayısını da göz önünde tutarsak Ak Parti bırakın Anayasayı değiştirecek çoğunluğu yakalamayı belki de tek başına iktidar bile olamaz. Seçimi bir satranç oyunu olarak düşünmek gerekir. Ne olursa olsun ben kendi partime oy veririm anlayışı saygıdeğerdir ama bu seçim için doğru bir yaklaşım değildir.”
++
Yani Demirtaş sol seçmenden ödünç oy isteyecek.
Bu taktik tutar mı, seçmen oyunu Demirtaş’ın istediği yönde kullanır mı?
Seçime daha 2.5 ay varken böyle bir soruya isabetli yanıt vermek zordur.
Ancak bugünden bakıldığında sol seçmenin küçük bir bölümünün HDP’ye oy verse bile önemli bir bölümünün onu tüm Türkiye’yi kucaklayan değil Kürt milliyetçiliği yapan, PKK ile iç içe bir parti olarak görmesi nedeniyle buna yanaşmayacağı ve bu nedenle HDP’nin barajı aşmakta zorlanacağı tahmini yapılabilir.
Bekleyip sonucu göreceğiz.

FACEBOOK YORUMLARI