This photo taken on Tuesday May 7, 2013 and provided by Firat News Agency on Wednesday May 8, 2013 shows rebels of the Kurdistan Workers Party, or PKK, in Turkey close to the border with Iraq. A Kurdish party leader said Wednesday rebels have started to move out of Turkey to bases in northern Iraq, a key stage in the peace process with the Turkish government. The PKK declared a cease-fire in March and agreed to a gradual retreat from Turkish territory as part of peace efforts aimed at ending a nearly three-decade-old conflict that has killed tens of thousands of people. (AP Photo/Firat News Agency) TURKEY OUT

24 Nisan 2013 tarihinde gerek Parti Hükümeti gerekse Kandil’den Murat Karayılan, “Silahlı mücadele’ devri kapanıyor” açıklamaları yaptılar. Türk halkı bu açıklamalara inandı. ’lı teröristlerin ne silahlı bıraktığı gerçekmiş ne de sınır dışına çıkmaları gerçekmiş…
Terörün devamını kim ister?
haberlerinin peş peşe gelmesini kim ister?
Çok değil 2 yıl önce 8 Mayıs 2013’te “silahlara veda” çok büyük ümitlerle başlatıldı.
Terör bitecek, Şehit haberleri sona erecek, analar ağlamayacak diye kim istemez ki?
O gün başlayan olumlu barış havası bugün yerini kentlerde ve kırsalda yaşanan terör olaylarına, yol kesme, adam kaçırma eylemlerine bıraktı.
Hani HDP Meclis’e girdiğinde demokratikleşme başlayacaktı?
Hani Kürt halkının talepleri Meclis’te görüşülecekti?
Hani Kürt sorununun şiddetle kanla değil, demokratik siyaset yoluyla çözümü mümkün olacaktı?
Bakın Hasan Cemal köşesinde o gün nasıl bir yorum yapmıştı:
“30 yıllık bir savaş durumunu, kan ve gözyaşı dönemini sonlandırma noktasına geldiyse, bu konuda iki lider, bir yanda Erdoğan, diğer yanda Öcalan belirleyici rol oynamıştır.”
Erdoğan Cumhurbaşkanı olunca, 7 Haziran’da AK Parti tek başına iktidar gücünü kaybedince neler oldu da barış ve açılım süreci sona erdi.
Şu gerçek gün yüzüne çıktı.
PKK silah bırakmamış,
PKK sınır ötesine çıkmamış,
PKK kırsaldan kentlere inmiş ve tekrar terör düğmesine basılması için işaret bekliyormuş…
Özetle Öcalan’ın 21 Mart 2013’de yaptığı, “silahlı mücadele devri  kapanıyor, demokratik siyaset  dönemi açılıyor” çağrısının hesabını kim verecek?

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...