Basketbol erkekler Royal Halı Türkiye Kupası”nda çeyrek ve yarı final maçlarında müthiş maçlar izledik. Çeyrek finalin ilk maçında Fenerbahçe Ülker ile ev sahibi Royal Halı Gaziantep karşılaştı. Baştan son düdüğe kadar büyük heyecan içinde geçen karşılaşmayı Fenerbahçe burun farkı ile kazandı.
İkinci Çeyrek Final maçında Karşıyaka ile Banvit karşılaştı. İkinci periyodu nefis oynayan İzmir ekibi elde ettiği 20 sayılık farkı maç bitene kadar korudu. Diğer final maçında Daruşşafaka Doğuş ile TED Kolejliler arasındaydı. Darüşşafaka çok rahat kazandı. Son maç Anadolu Efes ile Galatasaray arasındaydı.
Nefis bir karşılaşma oldu her iki takımda iyi basketbol sergiledi. Son periyodun ortasına kadar çekişme karşılıklı basketlerle geçti. Son 4 dakikada Efes iyi savunma yapıp hücumda kolay sayı bulunca 7 sayılık avantaj sağladı. Moralsiz ve şansız Galatasaray direnç göstermek istese de Efes kazanmasını bildi.
Yarı finalin ilk maçı Fenerbahçe ile Karşıyaka arasındaydı. İlk yarı İzmir ekibi etkili bir basketbol oynarken sarı lacivertliler durgundu. İkinci yarı Fenerbahçe sert savunma yaparak
Karşıyaka”yı yakaladı ve 4.ncü periyodun son üç dakikasına kadar karşılıklı basketlerle geçti.
Son üç dakikaya gelindiğinde skorda Karşıyaka bir sayı ile öndeydi. Arka arkaya iki üçlük bulan Fenerbahçe elde ettiği avantajı maç sonuna kadar sürdürdü ve kazandı.
Yarı Final”in ikinci maçı Anadolu Efes ile Daruşşafaka arasında oynandı. Efes iyi bir oyunla ilk periyotta öne geçti. 3.ncü periyodun ortasına kadar Efes kaçtı, Darüşşafaka kovaladı. Bu dakikalarda Efes savunması sertleşince fark 12 ye çıktı. Avantajı iyi koruyan Efes kazandı.
Fenerbahçe Ülker ile Anadolu Efes bugün oynayacakları final maçında da “İşte basketbol bu” diyecekler.
*** *** ***
Spor Toto Süper Liginin bu haftadaki ilk maçı Erciyes ile Konya arasındaydı. Maça penaltı ile başlayıp değerlendiremeyen Erciyes iyi oyununu sürdürdü ve Boye”nin çok güzel röveşata golü ile öne geçti. Konya her zaman olduğu gibi yine dağılırken, Drenthe güzel bir şutla farkı ikiye çıkardı. Erciyes, Hakem Fırat Aydınus”un verdiği penaltı sonrası, maçı ilkyarıda bitirdi.
Konya”nın 11.ncı dakikadaki yüzde yüz penaltısını ve kırmızı kartı vermeyen Fırat Aydınus maça olumsuz damga vurdu. Böylelikle FİFA kokartlının neden alındığı da belli oldu.