Futbolun meyvesi goldür hiç kuşkusuz. Bu sihirli oyunun içinde, topu kurallara uygun olarak rakip kaleye ait o üç direğin arasından geçirmeye gayret ederken, bir taraftan da canla başla kaleni savunacak ve rakibinin sana aynı şeyi yapmasına, yine kurallar dahilinde izin vermeyeceksin.

Bu iki işi de iyi yapabilmen halinde başarılı oluyor ve ipi, diğer rakiplerinin önünde göğüsleyip şampiyonluğunu ilan ediyorsun.
Bakın size bu yılın ilk yarısını tamamladığımız şu günlerde, Avrupa’da ve bizde bu anlamda oluşan tablo; Borussia Dortmund ve Bayern Münih, Avrupa’nın beş büyük ligi, İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya ve Fransa’da en yüksek gol ortalamasını yakalayan takımlar oldular. Kalesini maç başına 0,47 gol ile en iyi savunan ekipler ise Bayern Münih ve Paris Saint Germain (PSG) oldular…
Avrupa’nın beş büyük ligi arasında yapılan değerlendirmede, B. Dortmund, Bayern Münih ve PSG öne çıkan takımlardı.
Bundesliga’nın ilk iki sırasındaki B. Münih ve B. Dortmund, 17 haftada elde ettikleri gol ortalamalarıyla dikkati çekti. Rakip fileleri 47 kez havalandıran B. Dortmund, maç başına 2.76 gol ortalamasıyla zirvede yer aldı. Ligde sarı siyahlıların sekiz puan önünde liderlik koltuğunda oturan B. Münih ise rakip filelere gönderdiği 46 gol ve yakaladığı 2.7 gol ortalamasıyla en skorerler listesinin ikinci sırasında. Bu iki ekip, Avrupa kupalarında da golcü kimliklerini ortaya koydu. B. Dortmund, 27, B. Münih ise 19 gole imza attılar.
Dortmund ve Bayern 17 maçta attıkları gol sayısıyla en iyi ortalamaya ulaştı. Fransa Ligue 1’de namağlup yürüyen PSG de 19 maçta attığı 48 golle, en fazla gol atan takım olmayı başardı ancak maç başına göre hesaplamada 2.52 ortalamayla, B. Dortmund ve B. Münih’in gerisinde kaldı.
Bu arada La Liga’da R. Madrid, 16 maçta 42 golle maç başına 2.62, Premier Lig’in sürpriz lideri Leicester City, 17 maçta 37 golle maç başına 2.17, Serie A’da ise ikinci sıradaki Fiorentina 17 maçta 33 golle maç başına 1.94 ortalamasını tutturdular.
B. Dortmund’un Gabonlu yıldızı Aubameyang, takımının 47 golünün 18’ine imza attı. 26 yaşındaki golcü, Avrupa Ligi’nde ise şu ana kadar 7 maçta 8 gol kaydetti.
Bu sezon Wolfsburg maçında ağlara gönderdiği beş golle rekorları altüst eden Lewandowski, 16 maçta 15 gol buldu. Polonyalı golcü, başarılı performansını Avrupa Ligi’nde de sürdürerek B. Münih’in şu ana kadar oynadığı 6 maçta rakip filelere 7 gol gönderdi.
PSG’de Z. Ibrahimovic 15, E. Cavani 10, Angel Di Maria 6 golle takımın skor yükünü çekti. Real Madrid’de Ronaldo 12, Leicester City’de J. Vardy 15, Fiorentina’da da N. Kalinic 10 gol kaydettiler.
Avrupa’nın büyük liglerinde en az gol yiyen ekipler B. Münih ve PSG oldu.
Bundesliga’da 17 haftada kalesinde 8 gol gören B. Münih ve Ligue 1’de 19 haftada 9 gol yiyen PSG, maç başına 0.47 ortalamalarıyla zirveyi paylaştı. Üçüncü sırayı ise, 0.5 ortalamayla A. Madrid aldı.
Inter maç başına 0.64, Arsenal, Tottenham ve M. United da maç başına 0.82 gol yeme oranlarına sahip ekiplerdi.
Bizim üç kafadarlar Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’da ise durum şöyle. Beşiktaş attığı 41 golle 2.41 ortalamaya ulaşırken, ikinci sırada 38 gol ve 2.23 ortalamayla Galatasaray, üçüncü sırada da Fenerbahçe’yi görüyoruz. Yedikleri gollere göre ise, 0.75 ortalamayla en iyi durumda olan takım Fenerbahçe. İkinci sırada 1.05 oranla Beşiktaş, 1.35 oranlı Galatasaray ise üçüncü sırada yer alıyor.