İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., yüzlerce yıldır şair yetiştiren İstanbul için yazılan 100 şiiri “İstanbul’un Yüzleri” projesi kapsamında kitaplaştırdı.

Şair Enver Ercan tarafından yayına hazırlanan 100 şiirlik seçkide, bilinen ilk İstanbullu ozan Moiro’dan, divan edebiyatının önemli kadın şairi Leyla Hanım’a, yarın 79. vefat yıldönümü olan İstiklal Şairi Mehmet Akif’ten İstanbul’un her semtine bir ömür feda eden Yahya Kemal’e, Kaldırımlar Şairi Necip Fazıl’dan yakın zamanda hayatını kaybeden Gülten Akın’a, Memleket Şairi Nazım Hikmet’ten Orhan Veli’ye kadar 100 unutulmaz şairin şiiri yer aldı.
Kenti farklı dönemlerde, farklı boyutlarıyla anlatan “İstanbul’un 100 Şiiri”, seçilen örneklerle hem İstanbul’daki hem de şiirdeki değişim ve gelişimi göz önüne serdi.
Kitapta, dünden bu güne “İstanbul” şiirinin bir parçası olmuş ve İstanbul’dan aldıkları parçalarla şiirini oluşturmuş Attila İlhan, Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Külebi, Murathan Mungan, Cahit Zarifoğlu, Edip Cansever, Sezai Karakoç, Cemal Süreyya, Yavuz Bülent Bakiler, Ziya Paşa, Asaf Halet Çelebi, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Can Yücel, Ahmet Muhip Dıranas ve Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiirleri de yer aldı.