İki günlüğüne İstanbul’a geldim, dönene kadar trafikle boğuştum. Nedense bu şehrin trafik sorunu bir türlü çözülemedi. Bir yerde hata var ama nerede? Arabayla yüz metre ilerleyebilmemiz için o kadar çok zamana ihtiyacımız var ki inanılır gibi değil.

Her geçen gün daha da kötüye gittiğini görmek üzücü. Halk, toplu taşıma araçlarını kullanmıyor derdik eskiden, ama görüyorum ki şimdi çok kimse kullanıyor, metrobüs, metro, dolu. Vapurlar keza dolu. Peki nereden çıkıyor bu kadar çok özel araç? Her bir kişiye bir araba mı düşüyor acaba?
Araçlar üstümüze üstümüze geliyor gibi o kadar çok ki…
Nişantaşından Fulya’ya, Mecidiyeköyden şişliye iki adımlık yerler, ama yürürseniz daha hızlı gidebilirsiniz. Arabayla gitmeniz ise çok fazla sürüyor.
Şişli caminin oradan yarım saatte eski Ali Sami Yen stadının yakınlarına gelemedik.
Ter bastı, işim var yetişemiyorum. İşim olmazsa iki günlüğüne niye geliyim? Ama hiç önemi yok ister işiniz olsun ister acil olsun farketmez trafiğin hiç acelesi yok, dur kalk-dur kalk gidiyor.
Nüfus sayımında İstanbul’un nüfusu kaç çıktı bilmiyorum ama arabaların sayısının çok fazla olduğunu düsünüyorum.. Bu trafikte araba kullananlara da hayret ediyorum. Hem hiç kimse trafik kurallarına uymuyor. Kimse birbirine yol vermiyor üstelik yol vermemek için de adeta canavarlaşıyor. Bu stres ve sinir de sanırım psikolojilerine olumsuz etki ediyor. Herkes bir bağırış çağrış içinde.
Üzüldüm benim işim sonra da hallolur ama İstanbul’un trafiği hallolmaz. Ümidimi yitirdim artık. Savaşın da, terörün de, en âlâsını, İstanbul trafiğinde yaşıyorsunuz.
Engebeli, dar sokakları ve yokuşları olan bir şehir
İstanbul. O yüzden mevcut ulaşım sistemleri yetersiz kalıyor. Bu durumda halk kendi çözümünü kendi üretmeli belki ama yerel yönetimler de öncü olmalı yol göstermeli.
Hem şehir olarak İstanbul’u hem de trafiği aşmanın yollarını düşündüm Bu biri ütpya değil. İki tekerlekli araçlar kullanılmalı gerek bisiklet gerek motosiklet, kadın erkek ayrımı yapılmadan hemde. Kadınlarda pekala iki tekerlekli bisiklet kullanabilirler. Bu tarz araçlar teşvik edilmeli onlar için özel yollar yapılmalı veya ne gerekiyorsa o yapılmalı diye düşünüyorum.

PAYLAŞ
Önceki İçerikTürkiye’nin kaos tarihi
Sonraki İçerikAnkara’da katliam gibi kaza
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.