Tarihi doğru bilmek, çocuklara doğru anlatmak gerekir. Evet, İstanbul 563 yıl önce Osmanlı döneminde fethedilmiştir ama yine Osmanlı döneminde 13 Kasım 1918’de itilaf devletlerinin işgaline uğramıştır.

Bugünkü İstanbul’un fethi Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasıyla gerçekleşmiş, 23 Ağustos 1923’de itilaf devletlerinin (İngiltere, Fransa, İtalya) donanmaları İstanbul’dan ayrılmak zorunda bırakılmıştır.
İstanbul’a Türk askerleri 6 Ekim 1923’de Şükrü Nail Paşa komutasındaki 3. Ordu ile girmiştir.
Yani işgal altındaki İstanbul’un fethi Kurtuluş Savaşı’yla olmuştur ve bu fethin kahramanı, Kurtuluş Savaşı’mızın önderi Mustafa Kemal Paşa’dır.
O olmasaydı bugün İstanbul itilaf devletlerinin elinde olacak, en iyi ihtimalle sömürgeleştirilecekti.
***
İstanbul için mutlaka bir fetih töreni düzenlenmesi gerekiyorsa bu Türk ordusunun İstanbul’a giriş tarihi olan 6 Ekim olabileceği gibi, Kurtuluş Savaşı’nın önemli günleri olan 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim de olabilir.
Ama fetih günü olarak 29 Mayıs’ın kabul edilmesi son derece yanlıştır.
Bu nedenle geçtiğimiz Pazar günü Yenikapı alanında yüzbinlerce kişinin katıldığı görkemli bir tören yapılmasını televizyondan buruk bir biçimde izledim. Sonradan işgal edilmiş bir kentin fethini kutlamak tuhaf geldi bana.
***
Devletin üst yöneticileri Osmanlı hayranlığını biraz abartıyorlar.
Ülkeyi Birinci Dünya Savaşı’na sokup yenilgiye uğratan ve parçalanmasına neden olan o Osmanlı değil mi?
Son Osmanlı padişahı hain ilan edilmedi mi?
Osmanlı hanedanı yurt dışına çıkarılmadı mı?
***
Şunu unutmamalıyız:
Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Kurtuluş Savaşı yapılmamış olsaydı bugün Anadolu’nun ortasına sıkışmış küçük ve ilkel bir devlet olacak, bazı Arap ülkeleri gibi dinsel ilkelere dayanan bir rejimle yönetilecektik.
***
Görkemli şölenler düzenleyip hamasi nutuklar atmak güzel de biraz da tarihi doğru öğrenip sağlıklı biçimde değerlendirsek iyi olacak galiba.