Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı David Miliband, İstanbul’da yaşayan mülteci sayısının bütün Avrupa’daki Suriyeli mültecilerden fazla olduğunu söyledi.

İngiliz Guardian gazetesi, Başkan Miliband’ın başta Suriyeliler olmak üzere mültecilerin yüzde 60’ının büyük şehirlerde yaşadığını ve sadece İstanbul’daki mültecilerin Avrupa’ya gelen toplam mülteci sayısının üzerinde olduğunu söylediğini aktardı.

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Uluslararası Kurtarma Komitesi verilerine göre İstanbul’da yaşayan mülteci sayısı 336 bin. Bu sayı, tüm Avrupa ülkelerine giden mültecilerden daha fazla.

istanbul-daki-multeci2Miliband, halen dünyada 20 milyon mültecinin bulunduğunu bunlardan 2 milyonunun Türkiye’de yaşadığını ve 40 milyon kişinin de evlerini veya yaşadıkları yerleri terk ettiğini belirterek bu durumu ”dehşet verici dünya rekoru” olarak nitelendirdi.

David Miliband, günümüzdeki uluslararası siyasi sistemin, Soğuk Savaş yıllarından daha fazla kırılgan ve daha bölünmüş olduğunu da ekledi.

Gazete, Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin İzmir ve çevresinde yaşayan 800 aile ile yaptığı araştırma sonuçlarını da aktardı. Suriye ve Irak gibi savaş bölgelerinden kaçan mültecilerin oluşturduğu anket sonuçlarında, bu ailelerden yüzde 80’inin Avrupa’ya gitmeyi umut ettiği sonucu çıktı.

Kaçakçılara para ödemek için evlerini satıyorlar

Ankette katılanların yüzde 40’ı terk ettikleri yerlere bir daha dönmeyeceklerini ve kaçakçılara Türkiye’ye gelmek için para ödediklerini bunun için de evlerini sattıklarını, her birinin Avrupa’ya gelmek için kaçakçılara ortalama 3 bin 500 dolar ödemek zorunda olduğunu ancak bu parayı karşılayamadıkları yanıtını verdi.

istanbul-daki-multeci3Türkiye’deki sevk işlem merkezlerinin iyi işlemesi gerektiğini dile getiren Milband, bu insanların kaçakçıların ellerine düşmesini engellemenin tek yolunun bu gibi merkezlerin tam ve düzgün bir şekilde işletilmesinden geçtiğini söyleyerek ”tel örgülerin kaçakçıları durdurmayacağı çok açık” diye konuştu.