Türkiye notlarımı olumlu yazmak isterdim. Ancak ekonomik durum buna izin vermiyor. İstanbullu olduğum için değişik sektörlerde, çevresi olan birisiyim. Özellikle de gazetecilik yıllarımın geçtiği Cağaloğlu, İstanbul ekonomisinin kalbi noktasındadır.

Aynı zamanda da turistlerin cazibe noktasıdır. Cağaloğlu, Sultanahmet, Beyazıt, Çarşıkapı özellikle İstanbul esnafının kalbi noktasındadır. Bu hatta ticari işletmeleri olan, kuyumcu, otel, restoran, tekstil dalında mağazaları olan dost ve arkadaşlarımla yaptığım kısa sohbetlerde ’’ekonomi, can çekişiyor’’
Bazı okurlarım, yine isyan edebilir. Ancak görünen köy kılavuz istemiyor. Geçen yıl Paskalya bayramından bu yana bu turistlerin cazibe merkezine turist akını durdu. Otellerde doluluk oranı yüzde 20’lerden şu an yüzde 5 seviyelerinde.
Perakende alışveriş ise dip yapmış. Onların deyimi ile ’’Yaprak Kımıldamıyor’’ Restorancısı isyan da, kuyumcusu isyanda, giyim satanlar isyanda. Sultanahmet’te IŞID terörüne kurban giden 10 Alman turistlerin, bu yıl Türk turizmine dip vurduracağını, kirası yüksek ve yok denecek düzeydeki işlerin, zorunlu olarak işten çıkarmaları gündeme getirdiğini dile getiriyorlar.
Kısacası, İstanbul’daki esnaf hasta adam durumda. Bu esnafı dinlendikten sonra bankacı dostlarımla da konuştum. Onlarda bu esnaf ile ilişki kuran insanlar. Onların bütün bu söylediklerini teyit ettiler. Türkiye’nin, bu yılı çok zor geçireceğini ve ekonominin gelecek benzeri terör saldırılarını nasıl göğüsleyeceği konusunda ciddi endişeler taşıyor.
TURİST GELMEZ İSE YABANCI SERMAYA GELİR Mİ?
Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Avrupa’yı dolaşarak, reformlar ve Türk ekonomisine yönelik güzel mesajlar veriyor. Umarım, etkili olur. Türk ekonomisi bir rahatlar. Ancak, turistlerin gelmediği bir ülkeye, yabancı sermaye gelir mi? İnşallah gelir ancak genel teemmüller öyle değil gibi.
Türkiye’nin yıllardır, PKK terörü ile mücadelesine bir de IŞID terör örgütü karışınca, Avrupalılar en son Fransa’daki terör saldırısını unutmadılar. Sultanahmet meydanındaki 10 Alman turiste yönelik terör örgüt saldırısı da aynı şekilde değerlendirilince, Türkiye, bu yazı ve yılı çok çetin geçireceği garanti.
FOTOĞRAF STÜDYOSU BİLE İŞ YAPAMIYOR
Bütün bunları dinledikten sonra doğup büyüdüğüm, Kocamustafapaşa-Samatya’daki daha küçük bir semtteki esnaf ile de bunun mukayesesini yaptım. Onlarda kan ağlıyor. Bu semtler İstanbul’un orta gelirli insanların yaşadığı işçi sınıfının yaşadığı bir semt. Kahvaltılık satandan tutun da kasap, manav, temel gıda malzemesi satanlar bile isyanda.
Ortak görüş ise eğer yukarıdan kemer sıkılırsa, biz burada hasta oluyoruz yönünde. Semtin tanınmış fotoğraf stüdyosu işletmecileri Arif ve Hayati Ekin kardeşler de isyanda. Onların ciroları daha çok, pasaport, başta olmak üzere resmi dairelere iş başvurusunda bulunacak insanların fotoğraf çektirmesinden oluyor. Ya da nişan veya düğünden. Ne nişan, ne düğün ne de iş girişlerinde tık yok derler. O nedenle bizde bugünleri en zor geçiren en alt gruptayız diye yakındılar.
YANİ ANLIYACAĞIZ TÜRKİYE’DE YAPRAK KIMILDAMIYOR
Türkiye’nin ekonomideki kalbi olan İstanbul’daki esnafın işte ruh hali pek iç açıcı değil. İnsanlar, siftah yapmadan dükkan kapıyorlar. Geçen geldiğimde faaliyette bulunan bir sürü gıda maddesi satan yerin, iş olmadığından ve kiralarını ödemekte zorlandıkları için kapalı olduğunu gözlemledim.