Milli Piyango’nun her yılbaşı çekilişi ayrı bir heyecanla karşılanır. Vatandaş, “bana çıkmaz “ der ama “ ya çıkarsa” diye işini gücünü bırakır, kuyruğa girer, parasını son kuruşuna kadar bilete yatırır, hayaller denizine dalıp gider.

Milli Piyango’nun (MP) bu yılki en büyük ödülü; tam bilete yani 60 liraya karşı 61 milyon lira. Kağıt üzerinde böyle bir kazanç yok. Şans oyunlarının mantığını oluşturan ve insanları yeni yılın ilk sabahında sinirlerini bozup bunalıma sokan durum da bu.
Şimdi önümüzdeki 45 gün, günün her vakti; “bana çıkarsa şunu, bunu alırım” diye düşünürüz ama 1 Ocak’ta amorti bile çıkmadığını görünce; tekrar tekrar bakarız, birkaç gün sonra bir kontrol daha, ikna oluruz, hayallerle birlikte bileti çöpe atarız.
Belki de bu durumlara karşı hayallerimizi dar tutuyoruz.. Sorsanız “size çıksa ne yaparsanız?” diye, bizim hayallerimiz “ ev ve otomobil almakla” sınırlıdır, ötesi yoktur. Bir de gizliden gizleye “hanımı boşama” hayali vardır, söylenmez!

Bu yılki tam bilet ödülü yüzde 1,7 artışla 61 milyon liraya yükseltilmiş. Geçen yıla göre dolar bazında yaklaşık 2 milyon dolar gerileme var, daha önemlisi net tutar da dört yıl öncesinin altında.

Tam bilete çıkarsa verilecek tutar yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarılan stopaj kesintisi nedeniyle yaklaşık 48.8 milyar olacak. Hayalleriniz buna göre kurun.
Şunu da ifade edelim: MP tam bilet ikramiyesinde rakam büyüse de dolar ve enflasyonu bırakın, artırılan kesinti nedeniyle önemli oranda geriliyor. Büyük ikramiye, 2007 ve 2008 yıllarında 25, 2009’da 30, 2010’da 35, 2011’de 40, 2012’de 45, 2013 ve 2014’te 50, 2016’da 60 milyon lira olarak belirlenmişti. Bu yılki yüzde 20 kesinti eklenince ikramiye tutarı dört yıl öncesinin düzeyine iniyor ama toplanan para artıyor. Bir milyar liralık artışın nedeninde de bu yatıyor zaten.
MP’nin verilerine göre, geçen yıl piyango ve diğer şans oyunlarından kamuya 1,2 milyar lira gelir aktarılmış. Bu yılın Ekim-Ocak döneminde şans oyunlarından elde edilen gelir 800 milyon lira. Yılbaşı satışlarını da katarsanız, bu rakam 1.5 milyara ulaşacak gibi.

Dahası, fırsat bu fırsat, eğer MP’nin tam bilet ödülü örneğin 100 milyon lira yapılsaydı ve diğer ikramiyeleri de bu oranda artırılsaydı, kamu maliyesi büyük gelir elde edebilirdi, hem de paranın pahalı olduğu dönemde faizsiz, karşılıksız, geri ödemesiz. Üstelik şu karışık günlerde her şey unutulur, vatandaş gece gündüz bunu konuşurdu.
Geçen Salı günü yapılan ihalede, Hazine 1,3 milyar için yüzde 13,8’den faiz ödemişti. Büyük ikramiye tutarları en az iki kat arttırılsaydı, kamu örneğin yıl genelinde bir aylık borçlanma ihtiyacını buradan karşılayabilirdi.

Yıllardır, MP ve diğer şans oyunlarının özelleştirilmesi planlandı ancak bir türlü hem sistematiği hem de hedeflenen gelir oluşturulamadı. Bugün satılmayan elle tutulur bir burası kaldı. Gelirleri de Varlık Fonu’na gidiyor, orada ne oluyor, bilen yok.
Bu arada piyango ve diğer şans oyunlarına “bu kumardır, devlet kumar oynatır mı?” tartışmalarına girmeyelim.
Biz en iyisi boş da olsa hayallerimiz kuralım, yılbaşında da ikramiyeler kim çıktı diye etrafımıza bakıp duralım.

FACEBOOK YORUMLARI